ANKARA HABERLERİ

Direkt uçuş tepkisi: ‘Bir arpa boyu yol alınamadı’

Hürriyet Haber
28.06.2017 - 17:05Son Güncelleme :

Başkent’ten dünyanın farklı kentlerine direkt uçuşların başlatılması konusunda yapılan çalışmalardan sonuç alınamadığını belirten Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı M. Nezih Allıoğlu, “Herkes şikayetçi ama bir arpa boyu yol alınmadı” dedi.

Hürriyet Haber

Ankara’dan yurtdışına direkt uçuş konusunda yaşanan sorunun artık kronikleştiğini ifade eden Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı M. Nezih Allıoğlu, “Son 6-7 yıldır bu kentin gündeminde yurtdışına direkt uçuş sorunu var. Bakanı da şikâyetçi, gelen vali de, siyasetçi de, sanayici ve işadamı da... Her fırsatta bu meseleyle ilgili kent dinamikleri serzenişte bulunuyor, muhatapların kapısını arşınlıyor, çözümü noktasında çaba sarf ediyor. Ancak geldiğimiz noktada bir arpa boyu yol alınamadığını görüyoruz” dedi. Ankara sanayi ve ticaretinin çatı kuruluşları olan ASO ve ATO’nun geçmiş dönem ve mevcut yönetimlerinin bu konuda gösterdikleri çabanın karşılık bulamamasının düşündürücü olduğuna vurgu yapan Allıoğlu, şöyle konuştu:

HİÇBİR GEREKÇESİ OLAMAZ

“Memur kenti hüviyetinden sıyrılalım diyoruz, Ankara sanayi ve ticarette de gelişsin istiyoruz, ihracatımız artsın, ihracatçımız global pazarda rekabet edebilsin istiyoruz ancak bunlar için en temel gereksinim olan ulaşım ihtiyacını karşılayamıyoruz. Bugün Ankara’da bir işadamı yurtdışındaki üç saatlik mesafeye aktarmalarla 13 saatte gidiyorsa bunun hiçbir açıklaması, hiçbir gerekçesi olamaz. Kimsenin bu kadar zaman kaybına tahammülü olamaz, bu kayıp kabul edilemez, telafi edilemez. İstanbul’un 500 civarında uluslararası seferi varken bunun yüzde 10’unun dahi Ankara’dan yapılmaması, yalnızca 8 uluslararası uçuş olmasının açıklaması olamaz.”

ANKARA’NIN PRESTİJİ KALMADI

Başkent iş dünyasının yeni pazarlara açılması, mevcut pazarlarını genişletmesi, daha çok yabancıyla ticaret yapabilmesi için mutlaka direkt uçuş konusundaki engellerin giderilmesi gerekmektedir. Hem bizim yatırımcılarımızın yurtdışına rahat ulaşması, hem de yurtdışından gelecek işadamlarının İstanbul aktarması olmadan Ankara’ya ulaşması ve yabancı yatırımların artması için gereken yapılmalıdır. Her şey bir yana bir ülkenin başkentinden direkt uçuş olması o ülkenin, o kentin prestijidir. Ankara bugün bu konuda verilen sözlerin tutulmadığı, devletin en üst kademelerinin dahi çaresiz kaldığı, sanayici ve işadamı örgütlerinin ‘haydi’ demekten yorulduğu bir başkent konumundadır, prestiji kalmamıştır. Açıkçası bugün gelinen nokta sadece kabul edilemez değil, bir o kadar da düşündürücüdür.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Direkt uçuş tepkisi: ‘Bir arpa boyu yol alınamadı’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Haziran 2017 tarihinde saat 17 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Direkt uçuş tepkisi: ‘Bir arpa boyu yol alınamadı’ haberi güncellenecektir.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı