Gündem Haberleri

  Direkt temas istedi

  Okan KONURALP/ANKARA
  17.09.2013 - 02:05 | Son Güncelleme:

  Çözüm süreci için yeni format isteyen Abdullah Öcalan, Kandil ve hükümete iletilmek üzere yazdığı iki mektubu MİT heyetine teslim etti. PKK’nın sınır dışına çıkışının devam etmesinin gerekliliği vurgulayan Öcalan’ın “Çözüm süreci için gerekli olan yeni format” çağrısının içeriğinde “Hükümetle doğrudan temas” seçeneğinin de olduğu iddia edildi.

  ABDULLAH Öcalan’ın 10’uncu BDP heyeti aracılığıyla yaptığı, “Çözüm süreci için gerekli olan yeni format” çağrısının içeriğinde “Hükümetle doğrudan temas” seçeneğinin de olduğu iddia edildi. Çözüm sürecinin başlangıcından bu yana hükümetle, “Devlet heyeti” olarak adlandırılan MİT heyeti aracılığıyla temas kuran Öcalan’ın, doğrudan müzakere seçeneğini tartışmaya açtığı Ankara kulislerinde öne çıkan değerlendirmelerden biri oldu. Öcalan’ın, BDP aracığıyla önceki gün yaptığı yazılı açıklamada yer alan “Başka heyetler” vurgusunun hükümet kanadını da kapsadığı yönünde yorumlandı.

  ÖCALAN’DAN İKİ METİN

  Öcalan geçen haftalarda “Yeni format” çağrısı kapsamında MİT heyetine, muhatabı Başbakan Tayyip Erdoğan’ın olduğu bir metin verdi. Öcalan’ın, Kandil’e ulaştırılmak üzere ikinci bir metni de MİT’e teslim ettiği belirtildi. Öcalan’ın hükümet ile Kandil’e hitaben kaleme aldığı metinlerin ağırlıklı olarak, “Demokratikleşme paketinden beklentiler, çözüm sürecinin başarıya ulaşması için atılması gereken adımlar, PKK’lı grupların sınır dışına çıkışının devam etmesinin gerekliliği” çerçevesindeki değerlendirmelerden oluştuğu kaydedildi. Her iki metinde de “Çözüm sürecinin mutlak surette devam etmesi” vurgusu yapan Öcalan’ın, “KCK geri çekilmenin durdurulması kararını yeniden gözden geçirsin” tavsiyesiyle sorumluluğu paylaşması da dikkat çekti. Öcalan’ın, Kandil ile PKK/Avrupa ekibiyle “resmi” olarak doğrudan temas, avukatlarıyla düzenli görüşme, gazeteciler ile bazı sivil toplumu örgütü temsilcileriyle müzakere taleplerini “Yeni Format” talebinin öne çıkan seçenekleri olarak yenilediği de bildirildi.

  YENİ FORMATIN KODLARI

  Öcalan’ın kaleme aldığı iki ayrı metni, BDP heyetinin önceki gün İmralı’ya yaptığı ziyaret öncesinde MİT heyetine teslim etmesi de uzun süre sonra yaşanan ilklerden biri oldu. İstisnai durumlar dışında Öcalan, Kandil’e gönderdiği mektupları, BDP heyetiyle yaptığı görüşmenin sonrasında MİT heyetine teslim ediyordu. BDP heyeti de mektubu İmralı’ya yaptıkları ziyaretin ardından Adalet Bakanlığı bürokrasisi aracılığıyla teslim alarak Kandil’e gidiyordu. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan önceki gün İmralı’ya yaptığı ziyaret sırasında, Öcalan’ın hazırladığı iki ayrı metni MİT yetkililerine teslim etti.

  HEYETE TESLİM ETMİŞ

  Demirtaş bu gelişmeyi, “Bizim görüşmemizden sonra iki defa devlet heyeti ile görüştüğünü ve ciddi tartışmalar yaptıklarını söyledi. Neler yapılması gerektiğini yazılı ve sözlü olarak devlete ilettiğini söyledi” sözleriyle doğrularken; Buldan da gazetecilere, “Bize Kandil’e ulaştırılmak üzere bir mektup verilmedi. Mektup daha önceki resmi heyete teslim edilmiş. Biz de önümüzdeki günlerde Kandil’e giderek görüşmeler yapacağız” bilgisini verdi. BDP kaynakları, Kandil’e hitaben kaleme alınan metnin kimin tarafından ulaştırılacağına ilişkin ise bilgi vermedi. İddialar arasında Öcalan’ın MİT’e teslim ettiği metnin BDP heyeti dışındaki bir mekanizmayla Kandil’e teslim edilmiş olabileceği de yer aldı.

  HEYETTE ÖNDER DE VAR

  Buldan’ın açıkladığı Kandil ziyaretinin bugün başlaması bekleniyor. Demirtaş ve Buldan’ın yanı sıra heyette Gezi eylemlerindeki aktif rolü nedeniyle İmralı’ya gidişi hükümet tarafından veto edildiği iddia edilen İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder de bulunacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı