Dipten dönen Borsa yine Yılmaz'ı bekliyor

Hürriyet Haber
20.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Globalleşen mali krizin yoğun olarak etkilediği iç piyasalar, cuma günü Başbakan Mesut Yılmaz'ın açıklamalarıyla toparlanmaya başladı. Geçen hafta boyunca İMKB Ulusal-100 Endeksi 50.35 puan düşerek 2 bin 278 puana indi. Hisseler ortalama yüzde 2.16 oranında değer yitirdi.

Borsa haftaya 23.71 puanlık düşüşle başladı. Pazartesi günü hisse senetleri ortalama yüzde 1.02 oranında değer yitirdi. Daha çok uluslararası piyasalara bağlı düşüşler Salı günü yüzde 4.60, Çarşamba günü de yüzde 3.27 olarak gerçekleşti. Perşembe günü ise ABD Merkez Bankası Başkanı'nın faiz oranlarının değiştirilmeyeceğine ilişkin açıklamasına bağlı olarak, İMKB de dünya borsalarına uyarak tarihinin en büyük düşüşlerinden birini yaşadı. Hisse senetlerinin günlük ortalama değer kaybı yüzde 8.40'a ulaştı.

BAŞBAKAN DOPİNGİ

Cuma günü Başbakan Mesut Yılmaz'ın açıklamalarına bağlı hızlı bir çıkış yaşandı. Yılmaz'ın ‘‘önlem alınacağına’’ ilişkin açıklamaları sonucunda Endeks bir günde 326 puan birden yükseldi. Hisse senetlerinin günlük ortalama değer artışı da yüzde 17'yi buldu. Cuma günü endeks 2 bin 278 puandan haftayı tamamladı.

Borsa çevreleri, hisse senedi kazançlarından alınacak verginin ertelenebileceği beklentisine bağlı olarak Borsa'nın yönünün Pazartesi günü belli olacağına işaret ederek, verginin ertelenmesi durumunda dengelerin yavaş yavaş yerine oturacağına dikkat çekiyorlar. Uzmanlar, krizin en az zararla atlatılabilmesi için kurumsal yatırımların teşvik edilmesi gerektiğini ifade ederek, özelleştirmeye ilişkin adımların da mali piyasaları rahatlatmak için alınacak önlemlere bağlı olduğunu belirtiyorlar.

Bu arada İstanbul serbest piyasada geçen hafta, Türk Lirası karşısında ABD Doları yüzde binde 8, Alman Markı da binde 4 oranında değer kazandı. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı binde 2 oranında gerilerken, Cumhuriyet Altını'nın satış fiyatı değişmedi ve 17 milyon 200 bin lirada kaldı.

Hazine, geçen hafta düzenlediği 6 aylık bono ihalesinde yüzde 110.96 basit faizle 587.4 trilyon liralık satış yaptı. Bir aylık mevduat faizinin haftalık net getirisi yüzde 1.18, bir haftalık reponun net getirisi yüzde 1.40 olarak gerçekleşti.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı