Dünya Haberleri

  Diplomatlar yarın geri çekiliyor

  Hürriyet Haber
  04.01.2002 - 14:27 | Son Güncelleme:

  Son dönemde ilişkilerindeki gerginlik nedeniyle karşılıklı temsilciliklerde personel sayısını yarıya indirme kararı alan Pakistan ve Hindistan, yarın gönderecekleri uçaklarla bu diplomatları geri çekecekler.

  Pakistan`da yayınlanan Peşaver merkezli The Frontier Post gazetesinin haberine göre, yarın İslamabad ve Yeni Delhi`den kalkacak özel uçaklar, çekilen diplomatlarla eş ve çocuklarını ülkelerine getirecek. Böylelikle iki ülke temsilcilikleri yarı kadroyla çalışmaya devam edecek.

  Hindistan`ın, Pakistan`ı "teröristleri desteklemeyi sürdürmek ve uluslararası toplumu kandırmakla" suçlamasının ardından, iki ülke 27 Aralık`ta karşılıklı olarak temsilciliklerindeki personel sayısını yarıya indirme kararı almışlardı.

  İki ülke arasındaki gerginlik, Hindistan`da 13 Aralık`ta ulusal parlamentoya düzenlenen intihar saldırısının ardından tırmanırken, iki ülke de sınırlarına son 15 yılın en büyük yığınağını yaptı.

  Hindistan, parlamento saldırısının sorumluları olduğu suçlamasındabulunduğu merkezi Pakistan`da bulunan iki Keşmirli ayrılıkçı gruba karşı İslamabad yönetiminin harekete geçmesini ve grubun liderlerini tutuklamasını istiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı