"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Diplomat saygısız olmamalı

ORAN’da oturuyorum. İkamet ettiğim 2.SSK Sitesi’nin ( 2. Temiz Hava Şehri) giriş çıkışları zaman zaman engellenmektedir.

Nedeni, bitişiğimizdeki Orman Sitesi’nde evi bulunan bir diplomatın her davet verişinde gelenlere ait, diplomat plakalı makam araçlarının hem bizim sitemizin giriş kapısını, hem bütün Zekai Apaydın Sokağı kapatacak şekilde park etmeleri, uyarılara da kulak asmamalarıdır. Bizler, arabalarımızı sitemize sokamayıp iki sokak yukarıda park ederek evlerimize yürümeye, ya da kaza yapacak şekilde sıkışık park düzenindeki (düzensizliği demek daha doğru) arabalar arasından güçlükle siteye girmeye çalışmaktayız. Son olarak, 2.10.2007 akşamı evime girerken sabrım taşıp Orman Sitesi güvenliğine şikayetçi olduğumda ’seviyesiz’ olmakla suçlandım. Polis çağıracağımı söylediğimde sitemin girişini kapatan Arap sürücü, "Polis, Polis" diyerek benimle alay etti ve arabasını çekmemekte ısrar etti.

Herhangi bir Avrupa ülkesinde bu Arap sürücü (ve diğer diplomat arabalarının sürücüleri ) araçlarını başkalarının ikametgah girişini engelleyecek şekilde park edebilir miydi? O davette eminim pek çok gazeteci de bulunuyordur, bu manzaradan hiç mi rahatsız olmazlar? Sitemize acilen ambulans, itfaiye girmesi gerekirse diplomat araçlarının yoldan temizlenip yolun açılması ne kadar zaman alır ve neden olunacak zararların, kayıpların telafisi mümkün olabilir mi? Ankara’nın eski deyişle ’mutena’ semti kabul edilen ORAN’da böyle olursa, diğer semtlerde vatandaşın hali ne olur? AB’ye girerken insanın kendi evine giriş-çıkış hakkının elinden alındığına seyirci kalınan bir toplum anlayışıyla mı girilecek? Her toplumda kültür, görgü düzeylerinin yüksek olduğu kabul edilen diplomatlar (ki emirlerindeki personelden de sorumlu olduklarını varsayıyorum) böylesine duyarsız olursa toplum kurallarının uygulanmasını başkalarından nasıl bekleriz? Diplomat dokunulmazlığı onlara, yaşadıkları kentin kurallarını çiğneme hakkını da verir mi?

Hürriyet Ankara ekindeki yazılarınızda kent sorunlarına da duyarlı yaklaşımınızı izlediğimden sorunu sizinle paylaşabileceğimi düşündüm. 52 yaşındayım ve Ankara’da doğup büyüdüğümden bu kentin kuralsızlığa, vurdumduymazlığa her geçen gün daha fazla teslim olmasına, dağbaşına dönmesine katlanamıyorum. Artan trafik kazalarından sudan sebeplerle birbirine silah çekmeye kadar, toplumumuzu sarsan en önemli nedenin temelde görgüsüzlük virüsü olduğuna inanıyorum.

Jülide DEMİREL- TRT Ankara TV Çocuk ve Gençlik Programları Müdürlüğü

Ali Dinçer için Gökçek’e teşekkür

29.9.2007 pazar günü Ali Dinçer Parkı açıldı. Büyükşehir Belediyesine ve Sn. Melih Gökçek’e Ankara’ya büyük hizmetleri olmuş bir devlet adamının görüşü farklı da olsa adını vermesi, Türkiye’nin beklediği uzlaşının adımı olur umarım.

Bu parka yürüyüş için yolun karşısındaki 715 konutluk Saygınlar Sitesi ve diğer sitelerden sabah ve akşam saatlerinde bir çok vatandaş gitmektedir. Ancak karşıdan karşıya geçişler oldukça tehlike yaratmaktadır. Daha öncede buradan geçişte ölümlü kaza meydana gelmiştir.

338. Sokaktan, bulvara geçişi aynı zamanda Refika Aksaoy İlköğretim Okulu da kullanmaktadır.

İlerde olabilecek kazaları önlemek adına 338. Sokağı, Başkent Bulvarı’na bağlayan kısmına, üst geçit,ışık yada en azından bir kasis yapılması için Büyükşehir yetkililerini göreve davet ediyorum.

Ekrem GÜLPINAR

Nazar etme n’olur

MALUM, AKP yöneticileri, "nazar etme n’olur; çalış, senin de olur" türü bir savunma geliştirdiler. Hazırladıkları anayasa taslağına kim eleştiri yöneltse, "siz de hazırlayın bir anayasa taslağı, onu da konuşalım" demeye başladılar. Tamam, ev ödevimizi yerine getirelim de diğer konularda ne yapacağız?

Ekonomi politikalarını eleştirme hakkı elde etmek için alternatif ’5 Yıllık Kalkınma Planı’, İstanbul ulaşımından şikayet etmek için ’hafif yaylı sistem projesi’, işsizlikten yakınmak için ’İş Bulma Kurumu organizasyon şeması’, sağlık hizmetlerindeki sorunları konuşmak için ’tıp fakültesi diploması’, eğitimdeki yanlışlıkları eleştirmek için ’Tedrisat Kanunu’, esnafın sorunlarından bahis açmak için ’Organize Sanayi Bölgesi projeleri’ mi getireceğiz artık?

Suat TEKELİ
X