Ege Haberleri

  Diplomalı işsizi kurtaran proje

  Burcu TANER, (DHA)
  11.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yeni pazarlar arayan firmalarla kalifiye iş gücünü buluşturmak için Egeli ihracatçılar ve Ege Üniversitesi’nin yürüttüğü proje, üniversite mezunu işsiz gençlerin yolunu aydınlattı.

  LATİN Amerika ve İspanya, Rusya ve Orta Asya ile Yunanistan’a ihracatı artırıp, yeni pazarlara açılmak isteyen firmalar ihracatçı ve üniversite sayesinde hedeflerine ulaşacak. Firmalarla kalifiye iş gücünü buluşturmak amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ve Ege Üniversitesi’nin (EÜ) yürüttüğü, Uluslararası Pazarlama Uzmanı Yetiştirme Projesi son aşamaya geldi. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen projeyle, üniversite mezunu olup iş bulamayan gençler yedi ay boyunca ihracat pazarlarında en sık kullanılan dilleri öğrenip, girişimcilik, yenilikçilik ve pazarlama alanlarda eğitim aldı.
  Yeni kalifiye elemanlar
  Gıda mühendisliğinden gazeteciliğe kadar geniş bir meslek grubuna sahip gençler, şimdi firmaların sabırsızlıkla beklediği “kalifiye elemanlar” olarak iş hayatına atılmaya hazırlanıyor. Proje Koordinatörü Ekin Taşkın, yedi ay boyunca 500 saatin üzerinde Yunanca, İspanyolca ve Rusça dil eğitimi yanında 180 saatlik mesleki eğitimle birlikte 60 kişilik yurtdışı pazarlama uzmanı yetiştirildiğini açıkladı. Eğitim sonrası üç aylık da staj süresi olduğunu söyleyen Taşkın, firmaların bu dilleri bilen kalifiye insan bulma konusundaki sıkıntılarının sona ereceğini söyledi. Taşkın, “Bu projeyle iyi dil bilen, girişimci, dinamik bir ekibi ihracatçıyla buluşturacağız” dedi.

  Bir yılda hepsinin işi olacak

  Kurslara katılan 60 gencin tamamının ilk bir yıl içinde iş bulacağına inandığını vurgulayan Ekin Taşkın, proje sonunda firmalarla eşleştirilen gençlerin, eşleştirildikleri firmalarda istihdam edilmesinin öngörüldüğünü kaydetti. Taşkın, “Bazı kursiyerlerimiz eğitimler bitmeden iş teklifi aldı. Çoğu firmadan eğitimlerin ne zaman biteceğine ilişkin soruları almaya başladık bile” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı