Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dinozorların renkli olduğu öne sürüldü

  Hürriyet Haber
  02.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dinozorların papağanlar gibi rengarenk yaratıklar olduğu iddiası, bilim dünyasını sarstı. Avustralya'nın Sidney Müzesi'ndeki dinozor fosilleri üzerince incelemeler yapan Andrew Parker, dinozorların papağanlar ve diğer kuşlar gibi rengarenk yaratıklar olduğu iddiasını ortaya attı.

  Parker'ın bu sonuca 350 milyon yıl, yani korkunç kertenkeleler ve dinozorlardan 50 milyon yıl önce yaşayan bazı balıkların fosillerini inceleyerek vardığı belirtildi. Biyolojik boyalar ve pigmentler içeren fosil hücrelerinden yola çıkan

  Parker, dinozorların da papağan ve diğer kuşlar gibi rengarenk yaratıkları olduğunu öne sürdü.

  Fosilleşme sırasında boya ve pigment içeren hücrelerin kemikler arasında sıkışıp kaldığını belirleyen biyofizikçi Parker, milyonlarca yıl önce yaşayan balıkların sırt derilerinin kırmızı, karın derilerinin ise gümüş renginde olduğunu belirledi. Balıkların fosilleşmiş hücreleri içinde kırmızı, gümüş rengi ve mavi üç pigment bulunduğunu belirten Parker, şimdi dinozor derilerinin rengini araştırıyor.

  Biyofizikçi Parker'in ‘‘Dinozor derileri rengarenkti‘‘ iddiası, daha önce bu hayvanların derilerinin gri ya da kahverengi olduğunu savunan bilim adamları arasında da şaşkınlık yarattı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı