Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dinozorların dans pisti

  Hürriyet Haber
  23 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 23 Ekim 2008 - 01:02

  ABD’nin Arizona ile Utah eyaletleri arasında bir bölgede, tarih öncesi hayvanların yoğunlukla yaşadığı bir bölge keşfedildi.

  3 bin metrekarelik alanda bulunan 1000’den fazla ayak izi nedeniyle, uzmanlar bölgeye "dinozorların dans pisti" adını taktı. Bazı alanlarda, birkaç metrekare içinde ayak izi sayısı bir düzineyi aşıyor.

  Utah Üniversitesi Jeoloji Profesörü Marjorie Chan, üzerinde araştırma yaptığı bu izlerin, bölgenin tarih öncesi geçmişiyle ilgili önemli ipuçları verdiğini söyledi. Bilimadamları, bu bölgenin on milyonlarca yıl önce, "uçsuz bucaksız, hiçbir hayat izinin bulunmadığı, Sahara benzeri bir çöl" olduğuna inanıyordu. Chan ise, "Bu kadar fazla dinozorun bu bölgede barındığını görmek, fikrimizin değişmesine neden olabilir. Öyle görünüyor ki burası bir tür dans pistiydi" dedi.

  Bölgeyi araştıran bir başka uzman olan Winston Seiler’a göre, burası aslında bir vahaydı. Seiler, "Çölde susuzluktan ve kum tepelerinden kaçan dinazorlar burada mutluydu" diye konuştu. "Dinozorların dans pisti" ile ilgili bir makaleyi bilimsel literatür dergisi Palaios’da bu ay yayınlayan bilimadamları, bölge hakkında daha fazla araştırma yapacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı