Gündem Haberleri

  Dinlemişler!

  Hürriyet Haber
  18.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  300 telefona izleme değil dinleme yapılmış

  Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün ‘izleme’ diye açıkladığı telekulak skandalında, 300'den fazla telefonun aslında ‘dinlendiği’ ortaya çıktı. Başbakan Ecevit'in evi, Genelkurmay Başkanlığı GES İstasyonu, MGK, çok sayıda bakan, milletvekili, işadamı, belediye başkanı ve gazetecilerin telefonlarının dinlendiği anlaşıldı.

  ANKARA Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde yaşanan ‘telefon izleme’ skandalı, ‘telefon dinleme’ skandalına dönüştü. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde telekulak skandalıyla açığa alınan kişilerin, ‘‘Savcı ve hakim kararı olmaksızın 300'den fazla telefonu yasa dışı dinlettikleri’’ kanıtlandı.

  Skandalı soruşturan Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, 300'den fazla telefonun dinlendiğini tesbit etti. Aynı olayı idari açıdan soruşturan Mülkiye müfettişleri de, savcı ile aynı yönde tesbitte bulundu. Dinleme işleminin yapıldığına ilişkin belge ise bilgisayar kayıtlarının arka bellek olarak isimlendirilen back-up kayıtlarında ortaya çıktı. Bu kayıtların, ön belleklerden silinmiş olduğu da tesbit edildi.

  BELGELERİ YOK ETTİLER

  Hürriyet, bir süre önce Ankara Emniyet Müdürlüğü ekseninde Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Başbakan Ecevit'in özel ev numaraları, Genelkurmay Başkanlığı GES istasyonu, MGK, çok sayıda bakan, milletvekilleri, işadamları, belediye başkanları ve gazetecilerin telefonlarının izlendiğini ortaya çıkarmıştı. Bunun üzerine başta Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, Müdür Yardımcısı Osman Ak, İstihbarat Şube Müdürü Ersan Dalman ve bu şubede görevli polislerden bazıları görevlerinden açığa alınmıştı. İstihbarat Şubesi'nde telefonları dinleyen memurlardan bazıları, ‘‘Amirlerimiz bize, ‘Bakanın özel talimatı, DGM savcısının özel talimatı' diyerek bu işi yaptırdılar. Soruşturma başlayınca tüm belgeleri yoketmeye başladılar. Bilgisayarları sildiler, formatları bile değiştirdiler’’ diye ifade verdiler.

  DİNLEME SETİ BULUNDU

  DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, 11 Haziran 1999 gecesi, bilirkişi Mehmet Fecri Yıldız’la birlikte Ankara İstihbarat Şubesi'ne ani baskın yaptı. Savcı Yüksel, İstihbarat Büro Amiri Hursit Uçak ve bilirkişi marifetiyle odaları kontrol ettirdi. Depo bölümünde bulunan 1 kaset ile 4 adet dinleme setine el konuldu.

  Nuh Mete Yüksel tarafından el konulan bu kaset, bilirkişi Mehmet Fecri Yıldız tarafından çözüldüğünde, kasette 2 adet görüşme bulunduğu, bunlardan ilk görüşmenin Yargıtay 8. Ceza Dairesi Başkanı Naci Ünver ile Fevzi Coşkun arasında geçtiği tesbit edildi. Böylelikle DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel tarafından Ankara İstihbarat Şubesi'ne gece yapılan ani baskında, devletin teröristler ve mafya elemanlarını dinlemek amacıyla kurduğu sistemlerle, yasa dışı dinleme yapıldığı kanıtlandı.

  DGM savcısı Nuh Mete Yüksel, bunun üzerine İstihbarat Şubesi'nde yeralan bilgisayarların sorumlusu Komiser Yardımcısı Hurşit Uçak'a durumu anlattı ve bilgisayarların log dosyalarını istedi.

  BACK-UP ORTAYA ÇIKARDI

  İstihbarat Şubesi'nde kullanıcıların yapmış olduğu çalışmaları içeren log dosyalarının ve incelemesi uygun görülen bazı programların yer aldığı kartuş, büro Amiri Hurşit Çakmak'tan alındı. Savcı, ifadelerden de yola çıkarak, bilirkişilere Ankara Emniyet Müdürlüğü'ndeki bilgisayarların taranması talimatını da verdi. Bilgisayarların ön bellekleri tarandı. Sonuçta birçok verinin ön bellekten silindiği anlaşıldı. Bu kez uzmanlar ön belleklerinden silinen bazı bilgilerin, bakcup olarak isimlendirilen arka belleklerinde durduğu tesbit ettiler ve bu dosyaları kağıda döktüler. (print out aldılar.)

  TALİMATLARA DA ULAŞILDI

  Bu dosyalarda amirlerin memurlara dinleme yapmasını istedikleri telefonlarla ilgili görev talimatlarına da ulaşıldı. Ortaya çıkan bilgiler tek tek araştırıldı ve 300'den fazla telefonun izin alınmadan dinlendiği anlaşıldı. Mülkiye müfettişlerinin yaptığı soruşturmada da Cevdet Saral, Osman Ak, Ersan Dalman'ın da aralarında bulunduğu görevliler, 9 ayrı konuda suçlu bulundular. DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, açıkta bulunan bu görevlilerin ifadelerini almak için harekete geçti.

  SORUŞTURMA SÜMENALTI

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, göreve başlar başlamaz, bu görevliler hakkında soruşturma yapan müfettişlerin raporlarını istedi. Soruşturmada adı geçenler hakkında polis müfettişleri tarafından hazırlanan raporların sümenaltı edildiği de ortaya çıktı.

  Bakan Tantan, bunun üzerine dosyaları sümenaltı edenlerin ortaya çıkarılması için ayrı bir soruşturma açtı. İnceleme sonucunda, telekulak soruşturmasını yürüten müfettişlerin görevlerini tam yaptıkları halde, yetkili bazı kişilerin bu raporları sümenaltı ettiği anlaşıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Halit Karabulut'un görevden alınmasında, bu soruşturmanın etkili olduğu bildirildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı