Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dinleme için 961 yıl hapis istemi

  Bahri KARATAŞ / DHA
  16 Eylül 2014 - 23:23Son Güncelleme : 16 Eylül 2014 - 07:00

  İzmir merkezli olarak geçen ay 13 ilde düzenlenen operasyon kapsamında Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Okan Bato tarafından hazırlanan 11’i tutuklu 32 polis hakkındaki iddianame 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

  Savcı Bato, aralarında eski Batman Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve Elazığ Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı’nın da bulunduğu polisler hakkında hazırladığı iddianame ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, suç uydurmak ve iftira’ gibi 9 farklı suçlama yöneltti. Eski Batman İl Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan, Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı, Memduh Tosun, Taner Aydın, Tarkan Kolik, Haldun Çabuk hakkında 310 yıldan 961’er yıla kadar hapis cezaları talep edildi. Diğer 26 sanık için ise 10 ile 713’er yıl arasında değişen hapis cezaları istendi.

  3 İFADE VE GAZETE KUPÜRÜ

  Emniyet mensuplarının haklarında yüzlerce yıl hapis istenen iddianamenin ilk 14 sayfasında, mağdur oldukları öne sürülen 4 kişi, müşteki oldukları belirtilen 27 isim, 11’i tutuklu 32 emniyet mensubunun isim ve adres bilgeleri ile suçlama ve sevk maddeleri yer aldı. Savcı Bato, örgüt suçlamasına gerekçe olarak, şüpheliler arasında gösterilen polis memurları Erdinç Sezgin, Mevlüt Çakar ve Emrah Durdu’nun soruşturmanın başlamasının ardından avukat huzurunda alınan ifadeleri gösterildi.
  İddianamede soruşturmanın Star Gazetesi’nin kupürünün ihbar kabul edilerek yapıldığı belirtildi. Delillerin mağdur ve müşteki beyanları, şüpheli savunmaları, müfettişlerce hazırlanan tevdii raporu, ulusal medyada yer alan haberler, bilirkişi raporu, bilgi notları suretleri, talep formu suretleri, hts raporları ve bunların bulunduğu CD’ler, nüfus ve adli sicil kayıtları olduğu ifade edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı