Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dink'in avukatı Çetin: İddia makamının görüşü taraflıdır

  ANKA
  18.07.2007 - 13:12 | Son Güncelleme:

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in Reuters'e verdiği ve daha sonra Agos'ta da yayımlanan bir demecinde TCK'nın 301. maddesi uyarınca "Türklüğü aşağıladığı" iddiasıyla açılan davada, Agos Gazetesi Yazıişleri Müdürü Ararat Dink ve İmtiyaz Sahibi Serkis Seropyan’ın yargılanmasına Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

  Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Dink ve Seropyan katılmadı. Yücel Sayman, Engin Cirmen, Fethiye Çetin, Erdal Doğan ve Kemal Aytaç'ın aralarında bulunduğu 20'ye yakın sanık avukatının katıldığı duruşmaya, Hrant Dink'in kardeşi Orhan Dink ve çok sayıda kurum temsilcisi de yer aldı.

  Şişli Adliyesi çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan polis, duruşma için gelenleri tek tek aradıktan sonra Adliye içine aldı.

  “ESAS HAKKINDAKİ GÖRÜŞ TARAFLIDIR”

  Avukat Fethiye Çetin, duruşmada söz alarak, gazetede yer alan söz konusu demece dikkat çekti ve "Müvekkillerimizin eylemi, bir demecinde 1915'i soykırım olarak tanımlayan Hrant Dink hakkında bu tanımdan dolayı soruşturma açıldığını, okurlarına duyurmaktan ibarettir. Bu eylem, mevcut yasaların hiçbirinde bir suç tipi olarak tanımlanmış değildir. Atılı suç oluşmamıştır" dedi. Çetin, 1915'te yaşananların özgürce tartışılmasında kamu yararı olduğunu ifade etti.

  Çetin, şöyle konuştu:

  "Çatışmaları körüklemek, yeni çatışmalara zemin hazırlamak ceza yasalarının ve ceza yargılamasının amacına ve işlevine aykırıdır. İddia makamı ise, esas hakkındaki görüşünde, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinde korunan değer olan ‘Türklük’ kavramına etnik ve ırkçı bir değer yüklemekte, böylece toplumda eşitlik ilkesine aykırı düştüğü gibi toplum içinde çatışmaları körüklemekte ve yeni çatışmalara zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle esas hakkındaki görüş hukuki olmaktan uzak olduğu gibi tamamen taraflıdır."

  Çetin, tarihi yargılamanın savcı ve yargıçların görevi olmadığını belirterek, müvekkillerinin beraatını istedi.

  Mahkeme heyeti, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı, 11 Ekim'e erteledi.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı