Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dink ölümünün 4. yılında anılıyor

  Hürriyet Haber
  19 Ocak 2011 - 15:07Son Güncelleme : 19 Ocak 2011 - 17:05

  Uğradığı silahlı saldırıcı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün 4’üncü yılında ailesi ve sevenleri tarafından öldürüldüğü yerde anıldı. Törene katılanlara, Hrant Dink'in ses kaydı dinletildi.

  HRANT DİNK’İN AİLE ALBÜMÜ VE OLAY YERİ FOTOĞRAFLARI

  HRANT DİNK’İN CENAZE TÖRENİ

  DİNK 4. YILINDA ANILIYOR / FOTO GALERİ

  Gazeteci Hrant Dink, 19 Ocak 2007 tarihinde saat 15.00 sıralarında, genel yayın yönetmeni olduğu Agos Gazetesi’nin Şişli Halaskârgazi Caddesi üzerindeki binası önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Hrant Dink’in öldürülmesinin üzerinden 4 yıl geçti. “Hrant’ın Arkadaşları” her yıl olduğu gibi bu sene de gazetecinin öldürüldüğü yer ve saatte arkadaşlarını anmak için toplandı. 

  Törende, ellerinde “4 yıldır yargı yok”, “4 yıldır meclis yok” yazılı dövizler taşıyan grup, “Hrant için adalet” diye slogan attı.

  Törene katılanlar, Agos Gazetesi binasının önünde Dink'in öldürüldüğü yere, kalp şeklindeki çelenge kırmızı karanfiller bırakarak mum yaktı. Çelengin yanına bir buket çiçek bırakan Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ile bazı katılımcıların da tören sırasında gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Dink'in eşi Rakel Dink, bu yıl konuşma yapmadı, AGOS'un penceresinden kalabalığı selamladı.

  Tören nedeniyle Halaskargazi Caddesi taşıt trafiğine kapatıldı.

  Öte yandan, sanatçı Mustafa Alabora'nın da aralarında bulunduğu grup, slogan atarak Taksim'den törenin yapıldığı yere doğru yürüyüşe geçti.

  YÜRÜYÜŞTE GERGİNLİK

   

  Anma törenlerine katılmak isteyen çeşitli gruplar Taksim Meydanı ve Cevahir Alışveriş Merkezi önünde topandı. Gruplar eş zamanlı olarak saat 13.30 sıralarında Agos Gazetesi'nin önüne doğru yürüyüşe geçti. Cevahir Alışveriş Merkezi önünden başlayan yürüyüş sırasında gerginlik yaşandı. Bir sürücü grubun içinden geçmek istedi. Ancak grup üyeleri sürücüye sert tepki gösterdi. Grup üyeleri otomobile tekme ve yumruk attı. Sürücü çareyi hızla kaçmakta buldu. Gerginliğin ardından yürüyüşe devam eden grup, AGOS'un önüne ulaştı.

   

  İPEKÇİ: ADIMIZI BİLİYORUZ AMA...

   

  Törende katılımcılar adına konuşan öldürülen gazeteci Abdi İpekçi'nin kızı Nükhet İpekçi, büyük bir aile olarak 4. kez bir araya geldiklerini söyledi.

  “Artık akraba olduk” diyen İpekçi, “Kardeşimiz Rakel'in dediği gibi bizi acılarda akraba ettiler. Böyle anma günlerinde bazen biz asıl konudan daha uzaklara savruluyoruz. Direnişi simgeleyen sözlerimiz mahkeme kapılarına gelince dışarıda kalıyor. Bazı resmi kurum ve kişilerin çok örgütlü bir planla canından ettikleri Hrant Dink'in can hakkını biz buradan ailece savunabilir miyiz dersiniz? Savunduğumuzu sanırız ama sözde kalır. Sözde kalmasa artık, somut bir savunma olsa” diye konuştu.

  İpekçi, Hrant Dink'in oğlu Arat Dink'in geçen yıl söylediği sözlerin herkesin kulaklarında olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Biz sadece mezarlıklara ve mahkemelere gidiyoruz. O da tabi eğer varsa. Kin ve intikam duygularıyla gitmiyoruz. Yüzleşmek için, gerçeği bütün boyutlarıyla görebilmek için gidiyoruz. Bu tür cinayetler bir daha asla işlenmesin. Gelecek kuşaklar böyle bir utançla yaşamasın. 4 yıldır sorduğumuz sorular hala havada. Artık öğrendiğimiz bir şey var. Bu tür cinayetleri artık siyasi cinayet, linç, katliam gibi sözlerle tanımlamayacağız. Çünkü var olan yasalar şimdilik yetersiz kalsa da bunların insanlığa karşı işlenmiş suçlar kapsamına girdiğini biliyoruz. Meçhulden kurtulduk, artık bir adımız var. Adımızı biliyoruz ama bu cinayetleri kimlerin aydınlatacağını bilmiyoruz. Bilmek istiyoruz, görmek istiyoruz. Hrant için, adalet için.”

  BİRDAL: HRANT 4 YILDIR YÜZÜ KOYUN YERDE YATIYOR

  BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Hrant 4 yıldır yüzü koyun yerde yatıyor. Ne yazık ki kaldıramadık Hrant'ı” dedi.

  Birdal, çok üzgün olduğunu ifade ederek, “Hrant'ın failleri belli, katilleri belli. Bunun birinci derecede faili devlet. Umuyorum gelecek yıl buraya yine başımız eğik gelmeyiz. Hrant'ı saygıyla anıyorum” diye konuştu.

  Törene, Dink'in ailesi ve yakınlarının yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, BDP İstanbul milletvekilleri Ufuk Uras ve Sebahat Tuncel, sanatçılar Yavuz Bingöl, Mustafa Alabora, yazar Vedat Türkali ile Kemal Türkler, Uğur Mumcu, Ahmet Kaya ve Abdi İpekçi'nin yakınlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

  Rakel Dink, tören sonunda sandalyeye oturarak bir süre çelengin yanında duran Türkali'nin yanına giderek selamlaştı ve kısa süre sohbet etti.

  Zaman zaman “Fırat” türküsü ve Ermenice türkülerin çalındığı törende, Agos gazetesi binasına ve çelengin üzerine “4 yıldır yüzleri yok, yürekleri yok” ve “4 yıldır Hrant yok” ile Hrant Dink'in resminin yer aldığı siyah afişlerin asıldığı görüldü.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı