Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dink davasında gelişme

  DHA
  23 Ocak 2015 - 17:09Son Güncelleme : 23 Ocak 2015 - 17:09

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastına ilişkin davanın 4. duruşması görüldü. Dink ailesinin avukatları, kovuşturmanın genişletilmesi için birçok talepte bulundu. Ancak mahkeme, “Bu taleplerin araştırılması davayı uzatmaktan başka yarar sağlamaz" diyerek tüm talepleri reddetti. Duruşma 28 Nisan'a ertelendi.

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastına ilişkin davanın bugün yapılan 4. duruşmasında, Dink ailesinin avukatları, kovuşturmanın genişletilmesi için birçok talepte bulundu. Ancak mahkeme, "Bu taleplerin araştırılması davayı uzatmaktan başka yarar sağlamaz" diyerek tüm talepleri reddetti.

  Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 4. duruşması, Ogün Samast'ın 'Terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı dava ile birleştirildikten sonra, bugün ilk defa görüldü. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Erhan Tuncel katılırken, Dink'i öldürmek suçundan hükümlü olan tetikçi Ogün Samast ile Yasin Hayal ise duruşmaya getirilmedi.

  "KOVUŞTURMA GENİŞLETİLSİN" TALEPLERİ
  Duruşmada söz alan Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, kovuşturmanın genişletilmesi talebinde bulundu. Bakırcıoğlu, “Bir dönem İstihbarat Şube'den sorumlu İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı olan Şammaz Demirtaş, Başbakanlık Teftiş Kurulu'na 4 Mart 2008'de verdiği ifadede, 'Biz Hrant Dink'in mahkemelere gidiş gelişinde yazılı koruma tedbirleri almıştık. Ayrıca Emniyet, İstihbarat ve Terör şubeleri ile de mahkemelere kimlerin katıldığı takip edilirdi' diye ifade vermiştir" dedi.
  Bu nedenle İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile İstihbarat Daire Başkanlığı'na yazı yazılmasını talep eden Bakırcıoğlu, “Hrant Dink ve Agos Gazetesi'ne ilişkin yapılan tüm çalışmalar, toplanan bilgiler ve oluşturulan kayıtların ve Hrant Dink hakkında açılan davalara kimlerin katıldığı, adliye binası önünde yapılan eylemlerin kimler tarafından organize edildiğine ilişkin yapılan takipler sonucu elde edilen bilgilerin ve oluşturulan raporların tamamının istenmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

  SEFERBERLİK TETKİK KURULU ANKARA BÖLGE BAŞKANLIĞI'NDAKİ BELGELER
  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddiaları ile ilgili soruşturma kapsamında 'kozmik oda' olarak bilinen Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı'ndaki belgeler üzerinde incelemeler yapıldığını hatırlatan avukat Bakırcıoğlu, bu incelemelerde Hrant Dink cinayetine dair bilgilere ulaşılıp ulaşılmadığının sorulmasını istedi.
  Hakan Bakırcıoğlu, cinayetle ilgili bilgilere ulaşılmışsa, bu bilgilerin dava dosyasına eklenmesini talep etti. Devlet Denetleme Kurulu üyelerinin, “Yasin Hayal'e ait 17 adet görüşmenin Trabzon Emniyet Müdürlüğü tarafından imha edildiğine dair tutanağın gerçeği yansımadığı" şeklinde rapor hazırladıklarını belirten Bakırcıoğlu, “Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nde görevli ve gerçeğe aykırı tutanak tuttuğu anlaşılan görevliler hakkında delilleri kararttıkları gerekçesi ile suç duyurusunda bulunulmasını, bu kayıtlara ilişkin Trabzon Emniyeti'ndeki bilgisayarlar ve harddiskler üzerinde bilirkişi incelemesi yapılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

  "KAYITLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜNÜN SAĞLANMASINA YÖNELİK KARAR VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ"
  Erhan Tuncel ile Yasin Hayal'a ait telefon tapelerinin tek taraflı yazıldığını ifade eden Bakırcıoğlu, “Bilirkişi görevlendirilerek görüşmelerin neden tek taraflı olarak yazıldığı, yazılmayan kısma ulaşılmasının mümkün olup olmadığının tespit edilmesini istiyoruz" dedi.
  Devlet Denetleme Kurulu üyesi Mehmet İlhan'ın “İstanbul TEM Şube Müdürlüğü görevlilerinin, Akbank Pangaltı Şubesi'ne ait kamera kayıtlarının olduğu harddisk üzerindeki tüm görüntüleri, kendi bilgisayarlarına veya harddisklerine kaydettikleri, ardından da cinayet günü 10.00-13.00 saatleri arasındaki görüntülerin silindiği şüphesi bulunduğu" yönünde değerlendirme yaptığını belirten Bakırcıoğlu, “Bilirkişi tarafından bu kayıtların İstanbul TEM Şube görevlilerinin kayıt yaptıkları bilgisayar ile harddiskler, DVD ve CD'ler üzerinde araştırılmasına ve kayıtların geri dönüşümünün sağlanmasına yönelik karar verilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

  "ERHAN TUNCEL GÖREVİNİ YAPMIŞTIR"
  Erhan Tuncel'in avukatı Erdoğan Soruklu da, Dink ailesinin avukatlarının taleplerinin kabul edilmesini istedi ve “Erhan Tuncel görevini yapmıştır. Siz bir kamu görevlisini, ihbarı alıp görevini yapmamak suçundan tutukluyorsanız, burada muhbir görevini yapmış demektir" dedi.
  Avukat Soruklu, kamu görevlileri hakkındaki soruşturmanın beklenmesini talep etti. Soruklu ayrıca, Erhan Tuncel'in yurtdışı çıkış yasağının kaldırılmasını da istedi.

  TALEPLERİ REDDETTİ
  Taleplere ilişkin kararını açıklayan Mahkeme Heyeti, avukatların bütün taleplerini “Bu taleplerin araştırılmasının yargılamanın uzamasından başka yarar sağlamayacağı" gerekçesiyle reddetti. Erhan Tuncel'in yurtdışı çıkış yasağının kaldırılması talebini de reddeden Mahkeme, eksiklerin giderilmes için duruşmayı 28 Nisan'a erteledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı