Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dink Davası 28 Mart'a ertelendi

  Selahattin GÜNDAY – Özgür ARSLAN / İSTANBUL, (DHA)
  07.02.2011 - 15:31 | Son Güncelleme:

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 2’si tutuklu 19 sanığın yargılandığı davanın 16. duruşması görüldü.

  2’Sİ TUTUKLU 3 SANIK KATILDI

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal ile tutuksuz sanık Salih Hacısalihoğlu katıldı. Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, kardeşi Hosrof Dink ve kızı Delal Dink de müdahil olarak duruşmada hazır bulundu.

  BAŞKAN VE ÜYE HAKİM İLK KEZ GÖREV ALDI

  Mahkeme Başkanı Erkan Canak’ın tayin edilmesinden sonra yerine atanan Başkan Rüstem Eryılmaz ile üye hakim olarak atanan Nurullah Çınar bu duruşmada ilk kez görev aldı. Mersin Baro Başkanı Halil Ülkü Özel ile Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar’ın davaya müdahil olarak katılmasına karar verildi.

  TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

  Avukat Fethiye Çetin’in taleplerini alan mahkeme heyeti yaklaşık iki saatlik aranın ardından kararlarını açıkladı. Taleplere ilişkin kararlarını açıklayan Mahkeme, sanıklar Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

  SORUŞTURMALARIN DURUMUNU SORDU

  Hrant Dink cinayeti ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda halen devam eden soruşturmaların geldiği aşama hakkında bilgi verilmesi için yazı yazılmasına karar veren mahkeme, dönemin Trabzon Jandarma Alay Komutanı Ali Öz’ün de aralarında bulunduğu bazı kamu görevlileri hakkında Trabzon 2. Sulh Ceza ve Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaların, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava ile birleştirilmesi talebini reddetti.

  BIÇAK OLAYI SORUŞTURULDU MU?

  Mahkeme ayrıca, bir önceki duruşmada nezarethanede bıçak bulduğunu söyleyerek, "Biz Yasin ile birlikte nezarethanede bıçak bulduk. Mahkemede benim üzerimdeydi. Size vermeyi düşündük ancak vermedik. Sonra komutana veririz diye konuştuk. Ama daha sonra ben tuvalete attım" diyen Erhan Tuncel’in iddialarıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ne tür işlem yapılıp yapılmadığının sorulmasına hükmetti.

  SAVCIDAN MÜTALAA İSTENDİ

  Tutukluluk süresini sınırlayan CMK’nın 102. maddesinin yürürlüğe girmesi nedeniyle kovuşturmanın genişletilmesi talebi olmadığı takdirde esas hakkındaki görüşünü hazırlaması için dosyanın Cumhuriyet Savcılığı’na verilmesine hükmeden mahkeme duruşmayı 28 Mart’a erteledi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı