Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dink cinayetinde polise yargı yolu açılıyor

  Ömür AVCI/TRABZON, (DHA)
  19 Ocak 2011 - 16:37Son Güncelleme : 19 Ocak 2011 - 16:37

  AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde ihmalleri olduğu iddia edilen ancak Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’nın haklarında soruşturma izni vermediği dönemin Trabzon Emniyet Müdür Reşat Altay ve bazı emniyet görevlileri hakkındaki iddialar yeniden değerlendirilecek.

  Dink ailesinin avukatlarının başvurusu üzerine kararı değerlendiren Rize Ağır Ceza Mahkemesi, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ve Polis Başmüfettişi Levent Yarımel’in yeniden dinlenmesi ve konu hakkında TBMM Araştırma Komisyonu’nun raporunun yeniden değerlendirilmesi için Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı gönderdi.

  Dink ailesinin avukatları İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaklaşık bir yıl önce dilekçe vererek, Hrant Dink’in öldürülmesinde sorumluluğu olabilecek tüm kamu görevlilerinin yeniden soruşturulmasını talep etti. Mahkeme de, Trabzon’da o dönemde görev yapan emniyet ve jandarma görevlileri hakkındaki dosyayı Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ise yaptığı incelemenin ardından jandarma görevlileri hakkında zaten bir soruşturma yürütüldüğünü belirtirken, daha önce verdiği emniyet görevlileri hakkında soruşturma açılmasına gerek olmadığı yönündeki kararını ise değiştirmedi.

  RİZE AĞIR CEZA’YA İTİRAZ ETTİLER

  Emniyet görevlileri hakkında yeniden soruşturmaya gerek olmadığı yönünde karar çıkması üzerine Dink Ailesi’nin avukatları, en yakın üst mahkeme olan Rize Ağır Ceza Mahkemesi’nde itiraz etti. Ailenin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, itirazlarıyla ilgili gelişmeleri anlatırken şunları söyledi:

  "Başbakanlık Teftiş Kurulu Raporu’nda emniyet ve jandarma görevlilerinin kusuru olduğu tespit edilmişti. Trabzon Emniyet Müdürlüğü görevlileri Meclis Araştırma Komisyonu’nda ifade verdiler. Bu nedenle yeniden başvurduk ve ‘Emniyet görevlileri hakkında kovuşturmaya yer yoktur’ yönündeki kararın kaldırılmasını istedik. Eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Aslan da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadede, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ve Polis Başmüfettişi Levent Yarımel’in konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olduğunu söyledi ve bu iki ismin mutlak surette dinlenilmesi gerektiğini belirtti. Biz de son olarak Rize Ağır Ceza Mahkemesi’ne Emin Aslan’ın bu ifadesini gönderdik. Mahkeme 11 Ocak’ta verdiği kararda, Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na, ‘Reşat Altay’ı ve Levent Yarımay’ı dinleyin. TBMM Araştırma Komisyonu raporunu ekleriyle birlikte isteyin’ yönünde yazı yazılmasına karar verdi. Şimdi bu yazının Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelmesini bekliyoruz. Savcılık konu hakkında yeri bir karar verecek. Bunun sonucunda da Emniyet görevileri hakkında soruşturma açılıp açılmayacağı belli olacak."

  Avukat Bakırcıoğlu, amaçlarının Dink cinayetinin işlenebileceğine dair bilginin edinildiği tarihten, cinayetin işlendiği ana kadar bu olayı önlemekle yükümlü olan tüm emniyet ve jandarma görevlilerinin soruşturulmasını sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı