Gündem Haberleri

  Dink cinayeti soruşturmasında 9 kişi hakkında gözaltı kararı

  İHA
  06.10.2015 - 20:18 | Son Güncelleme:

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili kamu görevlilerine yönelik soruşturmada 9 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Elde edilen yeni bilgiler doğrultusunda, Dink soruşturmasından tutuklu Ramazan Akyürek, Ercan Demir, Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu’nun tekrar ifadelerinin alınacağı öğrenildi.

  İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı tarafından Hrant Dink cinayetine ilişkin kamu görevlilerinin ihmali olup olmadığına ilişkin yürütülen soruşturmada 9 şüpheli hakkında "Tasarlayarak Kasten Öldürmeye Yardım", "Resmi Belgede Sahtecilik", "Resmi Belgenin Yok Edilmesi ve Gizlenmesi" ve "Görevi Kötüye Kullanma Suçları"ndan gözaltı kararı çıkarıldı.
  Hakkında gözaltı kararı çıkarılan isimler ise şöyle: Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Eski Daire Başkan Yardımcısı Coşkun Çakar, İstanbul Eski İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, Trabzon İstihbarat Eski Şube Müdürü Faruk Sarı, İstihbarat Daire Başkanlığı Eski Şube Müdür Yardımcıları Bülent Demirel ve Osman Gülbel, Eski C-2 Büro Amiri Yılmaz Angın, EGM İstihbarat Dairesi Eski Teknik Şube Müdürü Yunus Yazar ve polis memurları Mehmet Ayhan ve Onur Karakaya.
  Haklarında gözaltı kararı çıkarılan şüphelilerin bazılarının soruşturma kapsamında daha önce ifade verdikleri belirtilirken, dosyadaki yeni bilgi ve belgeler doğrultusunda yeniden sorgulanmak üzere gözaltı kararı alındığı öğrenildi.

  Dink cinayeti soruşturmasında 9 kişi hakkında gözaltı kararı Hrant Dink cinayetinde sırlar çözülüyor

  TUTUKLU 4 İSİM TEKRAR SORGULANACAK

  Soruşturma kapsamında daha önce eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer, eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, Emniyet Müdürü Ercan Demir, dönemin Trabzon Emniyet Müdürlüğü Amiri Özkan Mumcu ile polis memuru Muhittin Zenit tutuklanmıştı. Soruşturma kapsamında elde edilen yeni deliller doğrultusunda, Ramazan Akyürek, Ercan Demir, Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu’nun yeniden ifadeye çağrılacağı ifade edildi.

  FARUK SARI ADLİ KONTROLLE SERBEST BIRAKILMIŞTI

  9 kişilik gözaltı listesinde bulunan dönemin Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı ve Ahmet İlhan Güler’in soruşturma kapsamında daha önce ifadesi alınmıştı. Güler ifadesinin arından serbest bırakılırken, Faruk Sarı, savcılık tarafında tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmiş, hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulmuştu.

  HRANT DİNK SORUŞTURMASINDA 4 EMNİYET GÖREVLİSİ GÖZALTINA ALINDI

  Hrant Dink suikastına ilişkin olarak, "Kamu görevlilerinin ihmali olduğu" iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında 9 emniyet görevlisi hakkında gözaltı kararı çıkarılmasının ardından, Terörle Mücadele Şubesi ekipleri 4 şüpheliyi gözaltına aldı.
  Savcılığın talimatı üzerine, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi (TEM) ekipleri, yaptığı çalışmalarla, şüphelilerin tamamının il dışında bulunduğunu tespit etti.
  Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Emniyet görevlilerinden Faruk S., Onur K., Osman G. ve ismi henüz öğrenilemeyen bir şüpheliyi gözaltına aldı.
  Gözaltına alınan Emniyet görevlilerinin İstanbul'a getirildiği öğrenilirken, diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

  Etiketler: dava

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı