Gündem Haberleri

  Dinci basından korsana destek

  Hürriyet Haber
  17.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İhsan Akyüz'ün uçak kaçırma eylemi, radikal dinci basından büyük destek gördü. Akit Gazetesi, eylemi ‘‘vicdanların isyanı’’ olarak değerlendirdi, ‘‘baskı’’nın bitmemesi halinde bu tür eylemlerin süreceği tehdidinde bulundu.

  Radikal dinci Akit Gazetesi, türban yasağını protesto gerekçesiyle teröre yönelerek uçak kaçıran hava korsanına destek verdi. İhsan Akyüz'ün uçak kaçırmasıyla ilgili dün ‘‘Ders olsun’’ manşetini atan Akit, terör eyleminin de ‘vicdanların isyanı olarak görüldüğünü’’ savundu.

  Birinci sayfada Akyüz'ün eli silahlı fotoğrafına yer veren Akit, fotoğrafın altında bir iddiada daha bulundu. Korsanın Emniyet'teki sorgusunda, ‘‘Ben Güneydoğu'da PKK ile bunun için mi savaştım?’’ dediği hatırlatılarak, ‘‘İnsanlar, kanun ile inanç arasında sıkıştırılırsa, bu tür nahoş hadiseler devam eder’’ tehdidi de savruldu. Haberde şöyle denildi: ‘‘Önceki gün başörtüsü zulmünü telin etmek amacıyla gerçekleştirilen uçak kaçırma eyleminden sonra bir çok siyasi ve uzman ülkenin girdiği militarist dönemde, bireylerin kişisel hak alma yollarını denediğine, bunun da toplumsal gerginliği artıracağı ve sorumlusunun da süreci sürdürme yanlıları olacağını kaydettiler.’’

  KANUN MU, VİCDAN MI

  Haberde, psikiyatri uzmanı Prof. Fevzi Samuk, sosyolog profesör Mustafa Erkal, DYP Genel Başkanı Yardımcısı Meral Akşener, FP kurmaylarından Bülent Arınç, Mustafa Kalamak ve FP hukukçularından Şeref Malkoç'un görüşlerine, yer verildi. Haberde, ‘Birey, kanun ile vicdan arasına sıkıştırılıyor’, ‘Olacağı buydu’, ‘Oligarşik dayatmanın sonuçları’, ‘Sandık seçeneği de lağvedildi’, ‘Sözde aydın zümrenin zulmünü anlayamıyorum’, ‘Zulmü görmezden gelemeyiz’ ara başlıklarıyla kullanılması dikkat çekti.

  BAŞÖRTÜ YALANI

  Korsanın aile yapısıyla ilgili tüm gazete ve televizyon haberlerinin hiçe sayıldığı Akit haberinde, Akyüz'ün, üniversite bitiren kızkardeşinin başörtülü olduğu için işe giremediği iddia edildi. Ancak gazetelerde, Akyüz'ün kızkardeşinin başörütüsüz fotoğrafları yayınlanmıştı. Haberde baba Turan Akyüz'ün de hakkında, ‘‘Kızkardeşinin başörtülü olduğu için işe alınmamasına büyük tepkisi vardı, dayanamadı’’ dediği iddia edildi. Oysa baba Akyüz, önceki gece televizyonlarda bu tür iddiaları yalanlamıştı.

  Akit'in manşet altındaki ‘‘Eylem, örtü zulmünü dünyaya duyurdu’’ başlıklı haberde de türban ‘temel hak ve hürriyet’ olarak gösterildi. Bu çerçevede, insanların temel hak ve hürriyetlerine yönelik baskı ve kısıtlamaların, Türkiye'nin uluslararası alandaki itibarının tartışılmasına zemin yarattığı savunuldu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı