Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dinçdağ'dan TFF'ye gönderme

Cinsel tercihi nedeniyle görevine son verildiği iddia edilen hakem Halil İbrahim Dinçdağ'ın Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) aleyhine açtığı tazminat davasının görülmesine devam edildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Trabzon bölgesi il hakemi Halil İbrahim Dinçdağ'ın cinsel yönelimi nedeniyle kendisine maç verilmediği, klasman hakemliğine giriş sınavına alınmadığı ve özel durumunun deşifre edildiği iddiasıyla Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) aleyhine açtığı 110 bin liralık tazminat davasının görülmesine Sarıyer Adliyesinde devam edildi.

Sarıyer 2. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, davacı Halil İbrahim Dinçdağ, avukatı Fırat Söyle, davalı TFF avukatı Suat Cem Abanazır, çok sayıda gazeteci ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.
Duruşmada Dinçdağ'ın sosyal ve ekonomik durumunun araştırılması ile ilgili hazırlanan rapor okundu ve dava dosyasına kondu.

Dinçdağ, 2009 yılından beri maç verilmediği için hakemlik yapamadığını, cinsel yönelimi ile ilgili çıkan haberlerden sonra iş bulamadığı için Trabzon'dan İstanbul'a taşındığını burada da iş bulamadığı için ablasının parasal desteği ile geçindiğini beyan etti.

Dava, Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kuruluna yazı yazılarak, Trabzon İl Hakem Kurulunun, 24 Nisan 2009 tarihinde davacı ile ilgili yazılmış olan yazının onaylı örneğinin istenmesi ve şahitlerinin dinlenmesi için ertelendi.

Adliye çıkısında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dinçdağ, cinsel yönelimi yüzünden 2 yıldır hukuk mücadelesi verdiğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Yaşamsal hiçbir hakkım kalmadı. Hepsi elimden alındı. İş hayatım yok. İş başvurularımın hiçbiri kabul edilmiyor. İki yıldır Futbol Federasyonu, tek bir kişinin sorununu çözemiyorsa, futbolumuzun ve camianın sorunlarını nasıl çözecek merak ediyorum. Ben iki yıldır çalışamıyorsam, 14 yıldır yaptığım mesleği yapamıyorsam, buradan sizlerin aracılığı ile bir çağrıda bulunmak istiyorum. Federasyon, futbol camiası, hakem camiasında geniş bir araştırma yapsın. Eşcinsel futbolcu ve hakemlerin işlerine son verilsin. Ben isim isim biliyorum. Yapsınlar incelemeyi, beni nasıl tespit ettilerse onları da bulsunlar. İki yıldır hukuk mücadelesi veriyoruz şu an için ilerleme yok. Ama inşallah iyi olacak. Türk adaletine güveniyorum.”

Duruşmayı izlemeye ve Dinçdağ'ı desteklemeye gelen İstanbul LGBTT, Kadın Kapısı Derneği, Lambda İstanbul ve Feminist Kadın Çevresi gibi çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri de bir basın açıklaması yaparak, TFF Merkez Hakem Kurulunun Halil İbrahim Dinçdağ'ın eşcinsel olduğu bilgisini sızdırarak vererek, özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğini öne sürdüler.

DAVA DİLEKÇESİNDEN

Halil İbrahim Dinçdağ'ın avukatı Fırat Söyle tarafından hazırlanan dava dilekçesinde, Dinçdağ'ın, 14 yıldır lisanslı şekilde hakemlik yaptığı, 2008-2009 sezonundan bu yana Trabzon bölgesi il hakemi olarak görev aldığı belirtilerek, 13 Ekim 2008 tarihinde askere sevk olduğu, 28 Ocak 2009 tarihinde de “askerliğe elverişli olmadığı” gerekçesiyle terhis edildiği anlatılıyor.

Askerlikle ilgili belgelerini İl Hakem Kuruluna sunmasının ardından Dinçdağ'a karşılaşmalarda görev verilmemeye başlandığı belirtilen dilekçede, ardından da Dinçdağ'ın klasman hakemliğine giriş sınavına alınmadığı kaydediliyor.
Dinçdağ'ın Merkez Hakem Kurulunun bu konudaki kararına yaptığı itirazın hemen ardından cinsel yönelimine ilişkin durumun medyaya sızdırıldığı savunulan dilekçede, şöyle deniliyor: “TFF'nin Hakemliğe Giriş Unvan ve Klasmanlara Ayrılma ile Vize Yenileme Kural, Prensip ve Yöntemleri İç Talimatının 25. maddesinin hukuka ve insan haklarına aykırı içeriğinden dolayı müvekkilim gerek maddi, gerekse manevi açıdan zarara uğramıştır. Müvekkilin, iç talimat gereğince uğrammış olduğu zararlar ile ileri ki süreç açısından görev alamayacağından dolayı şimdilik maddi tazminat olarak 10 bin lira, müvekkilin kimliğinin deşifre edilmesi ve bunun üzerinden gelişen olaylardan dolayı da manevi tazminat olarak 100 bin lira talep ediyoruz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler