ANKARA HABERLERİ

Dinamitli yıkım başlıyor

Erdinç ÇELİKKAN
24.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başkent’te risk taşıyan ve dinamitle yıkılacak olan ilk binaları belirledi. Bu kapsamda dört bölgede kazma yerine dinamit sesi yükselecek.

Erdinç ÇELİKKAN

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Kentsel Dönüşüm kapsamında afet riski altındaki alanları “dinamit” kullanarak yıkacak. Bu kapsamda Bakanlık, Başkent’te risk taşıyan ve dinamitle yıkılacak olan ilk binaları belirledi.
Ankara Hürriyet’in gündeme getirmesinin ardından acilen boşaltılan Sincan Osmanlı Mahallesi Doğakent Sitesi’ndeki 5 blok ile Etimesgut’taki riskli askeri lojmanlar, Bahçelievler ve Maltepe’deki iki binanın yıkımı 5 Ekim günü gerçekleştirilecek.

6.5 milyon konut incelenecek

20 yıllık süreçte 6.5 milyon konutun inceleneceği afet riski altındaki alanların dönüşümüne az bir süre kala Çevre ve Şehircilik Bakanlığı riskli binaları tespit etmeye başladı. Bakanlığın lisanslandırdığı Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin yaptığı incelemelerde Başkent’te ilk olarak bir site ve iki bina riskli yapılar kapsamına girdi.

İkisi kentin göbeğinde

Üniversitenin incelemesi sonucunda Çankaya’nın göbeğindeki Bahçelievler 51. Sokak’ta bulunan ilk riskli binanın 51 yıllık yığma bir bina olduğu, taşıyıcı duvarların bir çoğunun çatlamış ve yıkılmış olduğu, betonarme döşemelerin ise bir çoğunun deformasyona uğradığı belirtildi. Maltepe’de Anıttepe Mahallesi Nigar Sokak’ta bulunan 10 yıllık bina da riskli bulundu. Raporda ayrıca binanın döşemelerinde kırılma ve oturmaların olduğu tespit edildi.

Ankara Hürriyet duyurdu

İlk olarak Ankara Hürriyet’in duyurduğu Sincan Osmanlı Mahallesi Doğakent Sitesi de yapılan incelemeler sonucunda riskli bulundu. Yapıdaki bütün kolon ve girişlerde çatlaklar, bodrum katlardaki döşemelerde ise ayrılmalar meydana geldiği görüldü. Deprem yönetmeliğine göre nervurlu demir kullanılması gerekirken sitede düz demir kullanıldığı ortaya çıktı.

Bakanlık siteyi acilen boşalttı

Yapılan incelemelerde sitenin bulunduğu 5 bloğun alanında zemin kayması olduğu, bina yapılırken jeolojik zemin etüdü yapılmadığı belirtildi. Bakanlık zeminde yaşanan kaymalar nedeniyle binayı acil olarak boşalttı. Riskli bina kapsamına giren site sakinlerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kanun kapsamında kira ve kredi desteğini verecek.

DEMETEVLER ELDEN GEÇECEK

En çok talep Demetevler’den

Başkent'te ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir askeri lojman da yıkılacak. Bu lojman Etimesgut’taki askeri konutlarda bulunuyor. Ankara’da en çok yıkım başvurusunun da Yenimahalle Belediyesi sınırları içinde bulunan Demetevler’den geldi. Ayrıca, Sincan, Polatlı, Çankaya da en fazla yıkım başvurusu gelen yerler oldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Dinamitli yıkım başlıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dinamitli yıkım başlıyor haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı