Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Din açılımında siyah çelenk

BİRKAÇ yüz kişilik kalabalık ellerindeki siyah çelengi getirip kapının önüne bırakıyor.

Lefkoşa’da Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın kapısına. Üç gün önce.

Sendika da, aynı çelengi alıp Kıbrıs’taki Türk Büyükelçiliğinin kapısına bırakıyor. Sendika protestoya protesto ile karşılık veriyor. Sendikanın seçtiği protesto yeri dikkat çekici. Türk Büyükelçiliği.

Ankara’da şaşmaz bir düşünce var:

“Sağımıza, solumuza bakınca, Balkanlar’dan Kafkasya’ya kadar bir eksiklik var, din eğitimi, din bilgisi ve hatta belki de inanç eksikliği. Bunu gidermek gerek.”

Benzer eksiklik Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de mi var?

Bu sorudan yola çıkılıyor.

KURAN KURSLARI

KKTC’de Din İşleri Daire Başkanlığı var. Bu başkanlık bir karar veriyor. Muhtemelen Ankara’nın etkisiyle:

“Yaz aylarında çocuklarımıza yaz kursları düzenleyelim, din kursları düzenleyelim, çocuklarımız dinlerini öğrensin, din bilgisinden yoksun kalmasın.”

Yaz kursu, din kursu diye lafı uzatmaya gerek yok, bildiğiniz Kuran kursu.

Oysa, KKTC’de okullarda hem din bilgisi, din kültürü, hem ahlak bilgisi dersleri okutuluyor. Ayrıca, bu kurslara gerek yok.

Kararı öğrenen Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası KKTC Milli Eğitim Bakanlığına, kim düzenliyor bu kursları, diye soruyor.

Bakanlık, ben düzenlemiyorum, talep Din İşleri Daire Başkanlığından geldi, diye yanıtlıyor.

SENDİKA AYAKLANDI

Sendika ile birlikte KKTC’deki sivil toplum örgütleri ayaklanıyor. Dün konuştuğum sendika başkanı Güven Varoğlu:

“Din, Allah ile kul arasındadır, kaldı ki, bizim çocuklarımızın böyle bir eksiği yoktur. AKP bizim hükümete baskı yapmış, onlar kabul etmek zorunda kalmış olabilir, Kuran kurslarına ihtiyacımız yok. Şimdi yaz kursu diye getirmek istediler, ama sonra okullara koymaya kalkacaklar, diye düşündük”.

Kurslara karşı çıkanlar arasında dikkat çeken isim, Kıbrıs’ın eski lideri Fazıl Küçük’ün eşi:

“Biz çarşafı elli yıl önce attık, şimdi çarşaf filan görmek istemiyoruz”.

Tepki çarşafı akla getirecek ölçüde genişliyor. Bu kadar yoğun ve kararlı tavır karşısında, Din İşleri Dairesi kurslardan vazgeçmek zorunda kalıyor.

Vazgeçiyor ama, içine de oturuyor. Herhalde Ankara’nın da.

ADRESE TESLİM

Vazgeçince, üç gün önce aniden bir kalabalık toplanıyor. Aniden bir siyah çelenk ve sloganlar ve bayraklar eşliğinde aniden bir gösteri.

Kalabalık siyah çelengi Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın kapısına bırakıyor. Sendika da, çelengi asıl adresine teslim ediyor, Türk Büyükelçiliği kapısına.

Bu yeni değil. Belki KTTC’de ilk deneme. Ama, Balkanlarda ve Türk Cumhuriyetlerinde bazı ülkeler benzer girişimlerle karşılaşma eğilimleri seziyor.

Hatta, birkaç ay önce, Türkiye’nin Ermeni kapısını açması gündeme geldiğinde, buna tepki gösteren Azerbaycan’ın tavrında, benzer eğilimlerin de rol oynadığı öne sürülüyor.

AKP içeride Kürt açılımı ile yeni bir süreç başlatıyor. Niyet iyi, akan kan artık dursun. Ama o kadar kötü ve kavgayla yönetiliyor ki, açılım sanki tıkanacak gibi.

Dışarıda ise din açılımı. Bunun yönetiminde ısrar, inat ve ideoloji ağır basıyor. Ama, görüldüğü gibi, her kuşun eti yenmiyor.

X