« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dimdik ayaktayız

G.Saray Kulübü Başkanı, "Bu kritik günleri geçip güzel günlere yelken açacağız. Bu birliği devam ettirerek G.Saray'ı iyi yerlere getireceğiz. Yolumuza düşman çatlatırcasına yürüyeceğiz" diye konuştu.

Ali Naci KÜÇÜK / Adem KABAYEL
SON GÜNCELLEME
Ortam gerildi

G.Saray'da yıllık mali genel kurul toplantısı dün gerçekleştirilirken 2005 yılı bütçesi ve borçlanma yetkisi oy birliğiyle kabul edildi. G.Saray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda yapılan toplantının gündem maddesini Seyrantepe Projesi oluşturdu. Zaman zaman Seyrantepe'ye yönelik eleştiriler yapılırken, tansiyon da yükseldi. Ancak eleştirilerin nedeni Seyrantepe projesinin G.Saray'ın kurtuluşu olarak gösterilmesinden dolayı kaynaklandı.

G.Saray'ın lehine

Üyeler, "Seyrantepe'siz G.Saray asla batmaz. Şimdi bu proje olmazsa G.Saray kurtuluşu olmayan bir yola mı girecek" sert tepki gösterdi. Eleştirilenden sonra söz alan başkan Özhan Canaydın şöyle konuştu: "Ne bu kongre kurtuluş kongresidir, ne de Seyrantepe G.Saray'ın kurtuluş yoludur. Ancak Seyrantepe olayı çok ciddi ve büyük bir projedir. İhale, gelen bir yazıyla ertelenmiştir. Ama bu erteleme Galatasaray'ın lehinedir.

Büyük hata yaptık

Seyrantepe'nin 30 yıllık üst kullanım hakkı elimizde. En kötü ihtimalle tapuyu alamazsak stadımızı ve eğlence merkezlerimizi yapacağız. 27 trilyonluk teminatı ödeyerek biz ihaleye girdik. Bu projeyi kurtuluş olarak kabul etmeyin. Kritik bir dönem geçiriyoruz. Adayı Buzada yaparak büyük bir hata yaptık bunu kabul ediyorum. Devamlı projeler üretmeye çalışıyoruz. Güzel şeyler yapıyoruz. Yaptığımız işlerin tohumlarını yakında alacağız.

Başkan yetki istedi

Futbol dışı gelirler peşinde koşuyoruz. Futbol takımı artık yüzümüzü güldürüyor. Bu 100.yılın bereketinden kaynaklanıyor. 100.yılımızda iyi gidiyoruz." G.Saray kulübü Başkanı borçlanma yetkisi isterken de şöyle konuştu: "Bize güveniyorsanız bize bu yetkiyi verin. Sizin desteğinizi arkamızda hissetmek istiyoruz." Genel kurulun yetkiyi vermesinin ardından Canaydın ikinci kez söz aldı ve şunları söyledi:

15 milyon dolar

"Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu kritik günleri geçip güzel günlere yelken açacağız. Bu birliği devam ettirerek Galatasaray'ı iyi yerlere getireceğiz. Dimdik ayaktayız. Böyle bir genel kurula sahip olduğum için gurur duyuyorum. Yolumuza düşman çatlatırcasına yürüyeceğiz. Galatasaray'ın hedefleri bellidir. Galatasaray bu borcun altında yürür." Bu arada kulübün 2004 yılı gelir gider farkı 15 milyon dolar olarak belirtildi.

366 kişi katıldı

Kulübün 2005 yılı bütçesi, oy çokluğu ile kabul edildi. Kongrede ayrıca, 2005 yılı için kulübün belirlenen gider ile geliri arasındaki fark için yönetim kuruluna borçlanma yetkisi de verildi. Ayrıca, sosyal tesislere giriş ve aidat fiyatlarının belirlenmesi için yönetim kuruluna yetki verilmesi ile ilgili önerge de oy çokluğuyla benimsendi Toplantıda, katılma hakkını kazanan 2816 üyeden sadece 366'sının yer aldığı açıklandı.

Borcumuz 114 milyon dolar

BAŞKAN
Özhan Canaydın, "Borcumuz 138 milyon dolar değildir. (186 trilyon 416 milyar 801 milyon TL) Bunun içinde Ünal Aysal'a AIG hisselerinden vereceğimiz 23,5 milyon dolarda var. Yani borcumuz 114 milon dolardır. Borcu aşağıya çekmek zor iştir" dedi. Öte yandan 2005 yılı toplam gider bütçesi 70 trilyon 534 milyar 638 milyon TL olarak belirlendi. Sarı kırmızılı kulüp bu yıl, 55 trilyon 394 milyar 343 milyon TL gelir elde etmeyi hedeflerken, futbola 14 trilyon 181 milyar 605 milyon, basketbola ise 1 trilyon 361 milyar 695 milyon TL tahsis etti.

Bunları da Beğenebilirsiniz