Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dilovası'nda kötü çöp kokusuna karşı yapılan eylem sona erdi

  Murat ÖZGÖL- DİLOVASI-DHA
  13.07.2015 - 11:48 | Son Güncelleme: 13.07.2015 - 12:03

  KOCAELİ'nin Dilovası İlçesi'nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan bulunan atık bertaraf tesisi İZAYDAŞ'ın kurduğu çöp depolama tesisinin kaldırılması için 3 gün önce başlatılan ve geceleri de devam edilen eylem, ilçe kaymakamı Hulusi Şahin'in semt sakinleriyle konuşmasının ardından gece yarısı sona erdi.

  İZAYDAŞ'ın bu bölgedeki sanayi ve evsel atıkları 2006 yılında depolamaya başladığı ve her yıml biraz daha büyütülen Dilovası'ndaki depalama alanı, yazla birlikte ilçeye kötü koku yaymaya başladı. Sıcakların bastırmasıyla artan kötü koku yüzünden evlerinin pencelerini açamaz hale gelen Dilovası sakinleri, 3 gün önce ilçede protesto yürüyüşü yaptı. Daha sonra da buraya atık getiren çöp kamyonlarını depolama alanına sokmadı. Geceleri de burada nöbet tuttu.

  İki gün önce Bilim sanayi ve teknoloji Bakanı Bakan Işık'ın, Dilovası'nda katıldığı iftarda bundan bundan sonra çöp konusu ile ilgili her türlü tedbirin alınacağını, 2016 yılında çöp depo alanının tamamen kapatılacağını ve genişletilme çalışmalarının da iptal edildiğini duyurmasına rağmen eylem dün gece de devam etti.

  KAYMAKAM EYLEMCİLERE AÇIKLAMA YAPTI

  Dün gece yarısı ise Dilovası Kaymakamı Hulusi Şahin, İstiklal Mahallesi Çerkeşli yolu üzerinde yer alan çöp depolama tesisi çevresinde nöbet tutan protestosu vatandaşları ziyaret etti. Kaymakam Şahin, Bakan Işık'ın da söz verdiğini, bu depolama alanının genişletilmeyeceği gibi üzerinin kapatılacağını, kötü koku yayılmayacağını söyledi. Bu alanın ayrıca İzaydaş tarafından yeşillendirilerek rekreasyon alanı olarak vatandaşların hizmetine sunulacağını bildirdi.

  Dilovası Kaymakamı Hulisi Şahin'in basın açıklamasının ardından, eyleme katılanlar gece yarısı halay çektikten sonra 3 gün devam eden eylemlerini sona erdirdi.

  Etiketler: Dilovası , Çöp eylemi
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı