Dilovası'nda işçilere 15 bin konut

Hürriyet Haber
29 Kasım 2009 - 13:32Son Güncelleme : 29 Kasım 2009 - 13:44

TOKİ sanayi şehrine dönüşen Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde ilk defa gerçekleştireceği proje ile işçileri uygun şartlarla konut sahibi yapabilmek için harekete geçti. TOKİ, 15 bin konutun yapımı için belediye ile anlaştı.

Yapımı hızla devam eden 4 ayrı organize sanayi bölgesindeki fabrika çalışanlarına dönük olacak konutların, uygun ödeme şartlarıyla satışa çıkarılması planlanıyor. Halen 15 bin ailenin yaşadığı eski yerleşim alanına 15 bin yeni konut yapılmasıyla birlikte Dilovası'nın büyüklüğü ikiye katlanmış olacak.

TOKİ'den verilen bilgiye göre, Dilovası'nda eski yerleşim bölgesindeki yoğun yapılaşma ve sanayileşmenin azaltılması amacıyla yapımı devam eden Kimyacılar Organize Sanayi Bölgesi (OSB), İMES OSB, Makinacılar OSB, Kömürcüler OSB ve OSB büyüklüğündeki Mermerciler Küçük Sanayi Sitesi;nde yaklaşık bin fabrikanın kurulması planlanıyor.

Fabrikaların tam olarak faaliyete geçmesiyle birlikte ilçede konut ihtiyacının artacağını dikkate alan Dilovası Belediyesi, TOKİ;den, yeni yerleşim birimleri kurmasını istedi. Altyapısı tamamlanan ve bazı fabrikaların temeli atılan organize sanayinin tamamlanmasıyla, bölgede 100 bin işçinin çalışacağı dikkate alınarak, TOKİ;nin 15 bin konutluk yeni bir yerleşim alanı oluşturması için proje önerdi. Çoğunluğu kamu arazisi üzerine yapılacak olan konutlarla birlikte, okul, sağlık ocağı, alışveriş merkezi, cami ve diğer sosyal donatılar da yapılacak.

TOKİ ayrıca, organize sanayi bölgesinin ihtiyacını karşılamak için kurulacak olan teknik üniversitenin derslik, laboratuvar, idare binası, spor salonu, yurt ve diğer sosyal donatılarını da inşa edecek.Böylece, Dilovası'nda, okulları, üniversiteleri, ticaret merkezleri ile yeni bir yerleşim merkezi kurulmuş olacak.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı