Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dilinin kurbanı oldu

  DHA
  19 Ocak 2012 - 14:29Son Güncelleme : 19 Ocak 2012 - 14:30

  Norveç Emniyet Teşkilatı Gizli Servisi (PST) şefi Janne Kristiansen, Pakistan ile istihbarat işbirliğini açığa vurunca ve Müslümanları Norveç için tehlike gösterince istifa etmek zorunda bırakıldı.

  Norveç Gizli Servisi (PST) şefi Janne Kristiansen, parlamentoda, 22 Temmuz Komisyonu (Breivik katliamı) toplantısındaki açıklamalarından sonra açığa alındı. Askeri sırları açığa vurmakla suçlanan Janne Kristiansen'in hemen istifa etmesi istendi.

  Parlamento 22 Temmuz Komisyonu'nda, Pakistan asıllı Sosyalist Sol Parti Milletvekili Akhtar Chaudhry'in, Norveç'in Pakistan'daki rolü ile ilgili sorusunu cevaplayan Janne Kristiansen, Norveç'in Pakistan'da sadece askeri gizli servis elemanları değil ayrıca polisin gizli servis elemanlarını da bulundurduğunu ve radikal dinci gruplara karşı istihbarat çalışmaları yaptığını açıkladı. Bu açıklamalar üzerine gizli bilgileri açığa vurduğu gerekçesiyle istifası istendi.

  Janne Kristiansen, istifasını açıklarken, "Ben yasalara aykırı davrandığımı sanmıyorum. Sadece konuşmamam gereken bazı konuları bir soru üzerine komisyon üyeleri ile paylaştığım için hata yaptım" dedi.

  Kristiansen, parlamentodaki konuşmasında polisin gizli servisi PST elemanlarının, İslamabad polisi ile işbirliği yaptığını açıklamış, ayrıca, iki gün önce yaptığı basın toplantısında Norveç için en büyük tehlikeyi radikal dinci Müslümanların oluşturduğunu söyleyerek de tepkileri üzerine çekmişti.

  KANUN DIŞI DEĞİL AMA YANLIŞ

  Norveç Adalet Bakanı Greta Faremo, PST şefi, Janne Kristiansen'in kanunsuz bir davranışta bulunmadığını ancak hatalı davrandığını belirterek, istifasını kabul ettiğini söyledi. Adalet Bakanlığı, istifa etmek zorunda bırakılan gizli servis PST şefi Janne Kristiansen'in yerine başkan yardımcısı Roger Berg'in vekaleten başkanlığa atandığını bildirdi.

  Akhtar Chaudhry ise Janne Kristiansen'in sadece kendi sorusuna verdiği cevap için istifa ettirildiğini sanmadığını belirterek, Norveç'e yönelik en büyük tehlikenin Müslümanlar olduğunu söyleyerek de tepki çektiğini hatırlattı.

  Komisyon toplantıları basına ve kamuoyuna açık olduğu için gizli servis şefinin bilgileri basın aracılığı ile çabuk yayıldı. Pakistan Hükümeti, Oslo Büyükelçisi İshtiaq Andrabit aracılığı ile Norveç hükümetinden gizli sırların neden açığa verildiğini sordu. Ortaya çıkan bilgiler nedeniyle Pakistan ve Norveç arasında yaşanan sorun giderilmeye çalışılırken, PST'nin başına kimin getirileceği merakla bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı