Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dilimleri geniş tutun

  Hürriyet Haber
  24 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 24 Temmuz 1999 - 00:01

  Rehberlik ve danışmanlık uzmanı Kemal Oral sınav maratonunun ardandan tercih maratonuna girişen adaylara şu uyarılarda bulunuyor:

  Açıkta kalmamak için tercih yaparken başarı yüzdelerinizin bir iki dilim üstünden ve bir iki dilim altından tercihte bulunun. Örneğin yüzde 4'lük dilimde yer alan bir öğrenci, ancak yüzde 7 ile yüzde 2 arasında sıralanan okulları tercih etmesi halinde açıkta kalmaz. Dilim ne kadar geniş tutulursa açıkta kalma ihtimali de o kadar azalır.

  Dikkat edilecek bir başka nokta da şu: Yeni sınav sistemine göre öğrencinin okuduğu lisede hangi alandan mezun ise, o alanla ilgili puan türünden tercih yapması çok önemli. Çünkü ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının katkısı ‘‘alan dışı tercih’’lerde değişmekte.

  Meslek lisesi öğrencilerinin kendi alanlarından tercih yaptıkları sürece üniversiteye girme olasılıkları daha yüksek.

  Okulun başarısı da etkili

  Öğrencinin bir yükseköğrenim kurumuna yerleştirilmesi, ÖSYM tarafından öğrencinin ve okuduğu okulun başarı puanlarının değerlendirilmesi sonucunda gerçekleşiyor. Örneğin, Üsküdar Anadolu Lisesi'nde 30 ortaöğretim başarı puanı alan öğrenciye 26 ek puan verilirken, Bağcılar Lisesi'nde okuyan ve ortaöğretim puanı 30 olan öğrenciye 7.1 başarı puanı eklenecek. Böylelikle okullar arasında değişen başarı oranı da adayların puanlarını etkilemiş olacak.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı