ANKARA HABERLERİ

Dilekçeli eylem

Hürriyet Haber
25.02.2015 - 01:12Son Güncelleme :

Kayıp kaçak bedellerinin iadesi için EnerjiSA BEDAŞ’a dilekçe veren EMO Ankara Şubesi üyeleri, Başkentli vatandaşlara yansıtılan yüksek elektrik kullanım tutarlarını da, fatura yakarak protesto etti.

Hürriyet Haber

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi üyeleri, elektrikte kayıp kaçak bedellerinin iadesi ve elektrik faturalarının yüksekliğini protesto için Başkent Elektrik Dağıtım’ın (BEDAŞ) Hanımeli Sokak’taki ödeme merkezi önünde basın açıklaması yaptı. “Kayıp kaçak ödemiyoruz” sloganları ile şube önünden ödeme merkezine kadar yürüyen grup adına konuşan EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Akgün Yalçın, “Bedellerin bir an önce vatandaşlara geri ödenmesi gerektiğini söylüyoruz. Hem kamusal sorumluluğumuz gereği hem de hükümet edenlerin yasa koyucuların uygulayıcıların vatandaş lehine düzenleme yapmasını bekliyoruz” diye konuştu.

HÜLLE YOLUNA GİDİLDİ

Akgün’ün konuşmasının ardınan basın açıklamasını okuyan EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şakir Aydoğan ise özetle şunları söyledi: “Paramızı geri verin. Elektrik dağıtım şirketlerinin 1 ayı aşan faturalandırmaları nedeniyle yüksek meblağlarla zor durumda bıraktığı yurttaşların, Ocak 2015`den itibaren yürürlüğe sokulan tarife ile de gizli zamma maruz bırakıldığı ortaya çıktı. Dağıtım şirketlerine 2014’deki hedef kayıp ve kaçak bedel aktarımının devam etmesi için; 2015’de azaltılması gereken kayıp ve kaçak bedel tutarı faturanın başka kalemine aktarılarak, elektrikte hülle yoluna gidildi. Tüketicilerin faturalarında değişiklik yapılmamasına rağmen, dağıtım şirketlerine kaynak aktarımı için muhasebe oyunları yapılmıştır.

ŞİRKETLER KAMULAŞSIN

Dağıtım kurumları bir an evvel özerk şekilde kamu yararına çalışacak yapılanmalar olarak işletilmek üzere kamuya devredilmelidir. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kayıp ve kaçak bedellerinin iadesine ilişkin emsal kararı çerçevesinde bugüne kadar tahsil ettiğiniz bedelleri iade edin. Ayrıca dilekçe vereceğimiz bu tarihten itibaren elektrik faturalarında hukuka aykırı olacak hiçbir isim adı altında kayıp ve kaçak bedeli yansıtılmamasını, aksi durumda hukuki ve cezai yollara başvuracağımızı buradan ihtaren bildiriyoruz.”
Basın açıklamasının ardından yüksek elektrik faturaları ve kayıp kaçak bedellerinin geri ödenmemesini protesto için temsili bir fatura yakıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dilekçeli eylem haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı