« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dilara finalde yüzmek istiyor

İstanbul'da 10-13 Aralık tarihleri arasında yapılacak 13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda 50, 100 ve 200 metre kurbağalamada yarışacak Fenerbahçe'nin milli yüzücülerinden Dilara Buse Günaydın, finalde yüzmek istiyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İstanbul'da 10-13 Aralık tarihleri arasında yapılacak 13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda 50, 100 ve 200 metre kurbağalamada yarışacak Fenerbahçe'nin milli yüzücülerinden Dilara Buse Günaydın, finalde yüzmek istiyor.

Muhabirinin sorularını yanıtlayan Günaydın, Türkiye'de yapılacak Avrupa Şampiyonası'nın kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Hem Türkiye'de yapıldığı hem de Avrupa Şampiyonası olduğu için çok önemli. Kariyerimde koyduğum en büyük hedefleri burada gerçekleştirmek istiyorum” dedi.

Avrupa Şampiyonası'nda 50, 100 ve 200 metre kurbağalamada yarışacağını kaydeden milli yüzücü, “200 metre kurbağalamada final yüzmek istiyorum. Şu anki derecemle final yüzebilme ihtimalim çok yüksek. 100 metrede yarı final olabilir. 50 metre için bir şey diyemeyeceğim, o sürpriz olabilir” diye konuştu.

“SEYİRCİMİZ BİZİ MOTİVE EDECEKTİR”

Dilara Buse Günaydın, Avrupa Şampiyonası'nda kendi seyircilerinin önünde yüzecek olmalarının milli sporcular için çok büyük avantaj olduğunu söyledi.

“Herkesi Abdi İpekçi Spor Salonu'na bekliyorum” diyen Günaydın, şöyle devam etti:
“Seyircimizin desteği bizi motive edecektir. Türkiye'de yüzme sporu çok az biliniyor. Böyle yarışmaların Türkiye'de olması, yüzme sporunun bilinmesi için bir avantaj. Veliler gelip gördüğü zaman çocuklarını yüzmeye teşvik edebilirler. Bu da çok önemli. Seyircimizin önünde hedeflerime ulaşmak için elimden geleni yapacağım.”

HEDEF LONDRA OLİMPİYATLARI'NDA FİNAL

Pekin'de yapılan 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda 100 ve 200 metre kurbağalamada seçmelerde elenen milli yüzücü, asıl hedefinin 2012 Londra Olimpiyatları'nda final yüzmek olduğunu söyledi.

2008'de olimpiyatlara katılma hedefini gerçekleştirdiğini anlatan Günaydın, “Yaşım küçüktü, daha tecrübesizdim. Pekin Olimpiyatları benim için güzel geçti. Orada bulunmak çok inanılmaz bir duyguydu. Olimpiyat barajını geçtikten sonra sanki hayal dünyasında yaşıyordum. Oraya gittik, inanılmazdı. Çok heyecanlanmıştım. Benim için çok iyi bir deneyim oldu. Şimdi asıl hedefim 2012 Londra Olimpiyatları'nda hazır bir şekilde final yüzmek istiyorum” diye konuştu.

“BAŞARIYA KADAR TEK BAŞINASIN”

Dilara Buse Günaydın, gazeteci olmak istediğini belirtirken, medyanın yüzme sporuna negatif yaklaştığını savundu.
Yüzmede hep yanlışların arandığını ileri süren Günaydın, “Olimpiyatta da bunu yaşadık. 'Yüzmede boğulduk' gibi haberler çıkıyor. Bu halkı da etkiliyor. Daha güzel haberler çıksa belki de ondan yüzmeye eğilim olur” dedi.
Amatör branşlarda sporcuların başarıya kadar gerekli yardımı almadığını kaydeden Dilara Buse Günaydın, sözlerini şöyle tamamladı:

“Başarıya kadar her şeyi kendin yapmak zorundasın, tek başınasın. Başarıdan sonra bir anda etrafından bir sürü insan oluşmaya başlıyor. Bunun değişmesi gerekiyor. Çünkü başarıyı elde etmek tek başına yapılacak bir iş değil. Çevrende bir sürü insan olması gerekiyor. Biraz daha yardım edilmesi gerekiyor. Bu diğer amatör branşlar için de öyle. Zirveye çıkmak çok daha zor. Çünkü kendi başımıza bir şeyler yapmaya çalışıyoruz, daha az yardımımız var, biraz daha zor oluyor her şey.”Bunları da Beğenebilirsiniz