ANKARA HABERLERİ

Dil Derneği: Atatürk'e, Afet İnan'a saldırı hepimizedir

DHA
09 Mayıs 2017 - 16:56Son Güncelleme : 09 Mayıs 2017 - 16:57

Dil Derneği: Atatürk'e, Afet İnan'a saldırı hepimizedir

YEREL HABERLER ANKARA

DHA

ANKARA (DHA) - BİR TV programında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, hakaret edilmesine ilişkin Dil Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sevgi Özel, "Atatürk'e, Afet İnan'a saldırı hepimizedir. Yalnızca cumhuriyet savcılarına değil ülkeyi yönetenlere, Meclis'teki bütün milletvekillerine sesimize kulak vermeye çağırıyoruz. Cumhuriyetle kavgası olanlara çanak tutan bütün basın-yayın organlarını ahlaklı olmaya çağırıyoruz. Siyasal ortamdan yararlanarak 'karalamayla, yalan dolanla, inkârla' başta Atatürk olmak üzere Laik Cumhuriyeti kuranlara, Afet İnan gibi saygın bir cumhuriyet kadınına, devrimlere saldırmak ancak kendini tarihçi, edebiyatçı sananlara yakışır; ama tarih sanıldığı gibi sessiz, eylemsiz değildir; hep yazar. Aymazlıkları, ihanetleri, hukuksuzlukları hiç unutmaz, yazar; yine yazıyor" dedi. 

TÜRKÇE'YE SAYGISIZLIK SABRIMIZI ZORLAMAKTADIR
Bir TV programında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, Afet İnan'na hakaret edilmesine ilişkin Dil Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sevgi Özel yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Uzun zamandır laik Cumhuriyetimizi kuran Atatürk'e, silah arkadaşı İsmet İnönü'ye, yakın tarihe, bir bütün olan Türk Devrimine, her inanç ve kökenden yurttaşların ortak iletişim aracı olan Türkçe'ye saygısızlık sabrımızı zorlamaktadır. Atatürk'e ve Afet İnan'a yönelik son saldırı ise  ahlak ve hukuk tanımazlığı iyice boyutlandırmıştır.

İĞRENÇ SÖZLERLE SALDIRANLARIN HEPSİ ATATÜRK'ÜN KURDUĞU OKULLARDAN, ÜNİVERSİTELERDEN YOLA ÇIKMIŞ
Atatürk'e ve Afet İnan'a iğrenç sözlerle saldıran bu insanlar kim? Hangi toprakta yetiştiler? Kılık kıyafetlerine, kullandıkları dile, tünedikleri koltuklara baktığımızda hepsi Atatürk'ün kurduğu okullardan, üniversitelerden yola çıkmış. Ne ki hiçbiri aklın öncülüğündeki bilimden, sanatın ışığından nokta kadar pay alamamış. Siyasal ortamdan yararlanarak 'karalamayla, yalan dolanla, inkârla' başta Atatürk olmak üzere Laik Cumhuriyeti kuranlara, Afet İnan gibi saygın bir cumhuriyet kadınına, devrimlere saldırmak ancak kendini tarihçi, edebiyatçı sananlara yakışır; ama tarih sanıldığı gibi sessiz, eylemsiz değildir; hep yazar. Aymazlıkları, ihanetleri, hukuksuzlukları hiç unutmaz, yazar; yine yazıyor.

YALNIZCA CUMHURİYET SAVCILARINA DEĞİL ÜLKEYİ YÖNETENLERE, MECLİS'TEKİ MİLLETVEKİLLERİNE SESLENİYORUZ 
Yalnız cumhuriyet savcılarını değil; akla, bilime, hukukun üstünlüğüne tutunan üniversite kalmışsa eğer hepsini kendilerini ve konumlarını anımsamaya çağırıyoruz. Yalnız cumhuriyet savcılarını değil; ülkeyi yönetenleri; Atatürk'ün kurduğu Meclis'te bulunan bütün milletvekillerini sesimize kulak vermeye çağırıyoruz.

CUMHURİYETLE KAVGASI OLANLARA ÇANAK TUTAN BÜTÜN BASIN-YAYIN ORGANLARINI AHLAKLI OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ 
Cumhuriyetle kavgası olan, cumhuriyetle kavgası olanlara çanak tutan bütün basın-yayın organlarını ahlaklı olmaya çağırıyoruz.
Cumhuriyetle kavgası olan kişi, kurumlar; hatta yasallığı olmayan ya da tartışmalı oluşumlar da unutmasın ki hepsi Atatürk'ün kurduğu cumhuriyetin olanaklarını kullanıyor; bu olanaklarla konuşup halkı kandırıyorlar. Bir değil birçok TV'de her gün, her gece laik cumhuriyetle kavgası olanlar akıl, bilim ve hukuk dışı yalanlarla eğitim ve gelir düzeyi sarsılan halkı uyutmaya çalışıyor. Adlarını anmaya bile değer bulmadığımız tarihçi, edebiyatçı görünümlü birkaç kişinin zırvaları bardağı taşırmıştır. Atatürk'e, Afet İnan'a çirkin savlar yönelten aymazları kınıyoruz; bu çirkin, ahlak dışı davranışı onlara yakıştırıyoruz. Atatürk yalnız bizimkine değil dünya tarihine yazıldı; çünkü tarih Atatürk, Afet İnan, İsmet İnönü gibi değer yaratan ve değerli olanları yazar; çeri çöpü değil." 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Dil Derneği: Atatürk'e, Afet İnan'a saldırı hepimizedir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Mayıs 2017 tarihinde saat 16 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dil Derneği: Atatürk'e, Afet İnan'a saldırı hepimizedir haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:48
  • Akşam
   19:44
  • Yatsı
   21:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı