KONYA HABERLERİ

‘Dil Bilgesi’ Programı Başlıyor

IHA
27.10.2015 - 11:14Son Güncelleme :

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ OKUTMANI ŞAKİR TUNCAY UYAROĞLU, TRT OKUL TELEVİZYONU EKRANLARINDA "DİL BİLGESİ" ADLI PROGRAMINA 27 EKİM'DE BAŞLIYOR.

IHA

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Okutmanı Şakir Tuncay Uyaroğlu, TRT Okul televizyonu ekranlarında ‘Dil Bilgesi’ adlı programına bugün başlıyor.
Her bölümünde ‘Türk’ün Diliyle İmtihanı’, ‘Dil Dedektifi’, ‘Bilmiyoruz Konuşuyoruz’, ‘Açık Hava Dil Dersi’ ve ‘Vizyonda Neler Var?’ olmak üzere toplam beş konu başlığı barındırmakta olan programda ‘Türkçe’ konusu ele alınıyor. Bugün saat 21.45’te ilk bölümüyle TRT OKUL ekranlarında izleyiciyle buluşacak olan ‘Dil Bilgesi’ adlı program eğitici-eğlendirici bir tarzda olup her bölümü 20 dakikalık bir televizyon programı olacak.
“HER YÖNÜYLE YAYINCILIK TARİHİNDE BİR İLK”
Okutman Şakir Tuncay Uyaroğlu, “Dilimizi kullanırken yaptığımız hatalar, Türkçeye sahip çıkma, dilimizi kirleten yabancı kelimeler, gençlerimizin Türkçeyi olumsuz etkileyen dil alışkanlıkları gibi konular programımın odak noktasını oluşturuyor. Program, her yönüyle yayıncılık tarihinde bir ilk niteliğindedir. Türkçeye yeni kazandırılan kelimeler hakkında da izleyiciyi bilgilendiren ‘Dil Bilgesi’ programının ana amacı, Türkçenin doğru şekilde kullanılmasına olabildiğince katkıda bulunmak. Gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Türkçeyi emanet edebileceği bir asistan bulma çabasındaki bir dil bilgesi ile kendisini mesleğinde geliştirebilmek için dil ustasına ihtiyaç duyan bir oyuncunun bir araya gelmesi kurmacası üzerinden ilerleyecek programda dil bilgesi rolünde ben varım oyuncu rolünde ise çeşitli dizilerde oynayan sinema ve tiyatro sanatçısı Emre Yurttakalın var. Ayrıca, dizinin her bölümünde skeçlerde görev alan tiyatro oyuncuları var” dedi.
Programda, Türkçe ile ilgili tüm detaylar kısa skeçler ve sunucu ile dil bilgesinin karşılıklı konuşmaları aracılığıyla işleniyor. Her konunun sonunda Dil Bilgesi Uyaroğlu, yapılan yanlışları düzelterek izleyiciyi bilgilendiriyor.
HAFTADA 4 GÜN YAYINLANACAK
Dil Bilgesi, her salı yeni bölümleriyle izleyiciyle buluşurken haftada üç kez de tekrarı yayınlanacak. TRT OKUL ekranlarında 27 Ekim Salı saat 21.45’te başlayacak olan programın tekrarları ise çarşamba günü 16.45, Perşembe günü 11.40 ve cumartesi günü 19.40’da yayınlanacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden ‘Dil Bilgesi’ Programı Başlıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2015 tarihinde saat 11 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Dil Bilgesi’ Programı Başlıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı