Dünya Haberleri

  Diktatörler ne yerdi

  hurriyet.com.tr
  08.12.2014 - 17:49 | Son Güncelleme:

  http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay/89757/4369/1/27733716/diktatorler-ne-yerdi

  00 Muammer Kaddafi deve sütü içerdi, Hitler gazını kontrol altına almak için vejetaryendi, Stalin’in Gürcü şaraplarına düşkünlüğü alkol sorunu olan, dönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill için bile fazlaydı...

  01 Victoria Clark ve Melissa Scott tarafından kaleme alınan ‘Diktatörlerin Akşam Yemekleri’ adlı kitap, 20’inci yüzyıla damgasını vurmuş ünlü liderlerin sevdikleri yemekleri ve ilginç beslenme anlayışlarını da masaya yatırdı.

  02 Yazarlara göre, Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Josef Stalin, Gürcü mezelerinin gelip gittiği ve sabah beşlere kadar süren içki masaları kurdururdu.

  03 Yazarlar, özellikle Gürcü şarabı ve bir çeşit ceviz sosu olan 'satsivi’ye bayılan Stalin’in aşçısının da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dedesi Spidron Putin olduğunu belirtiyor.

  04 Libya’nın NATO müdahalesiyle devrilen Cumhurbaşkanı Muammer Kaddafi heybetli bir görüntü için deve sütünü tercih ettiğinden sürekli olarak gaz problemlerinden yakınıyordu.

  05 Yazarlara göre, Nazi lideri Adolf Hitler’in vejetaryen olmasının nedeniyse gaz problemiydi.

  06 Saddam’ın şekerleme ve çikolatalara düşkünlüğü de kitaptaki bir başka ilginç detay.

  07 Nitekim yazarlar Saddam’ın ABD askerlerince yakalandığı sırada yanında bazı çikolata ve şekerlerin olduğunu öne sürüyor.

  08 Kuzey Kore lideri Kim Il-sung, yiyeceği tüm pirinç tanelerini kendisi seçerdi.

  09 Tavuğun her türlüsünü seven Rumen Komünist Partisi lideri Nicolae Çavuşesku ise kendisini ziyaret eden yabancı liderlerin, tüm yiyeceklerini yanlarında getirmesinden nefret ederdi.

  10 Portekizli Antonio Salazar ise çocukluğunun yoksul günlerini hatırlattığı için sardalya severdi.

  11 Mao'nun ise sıkı bir etobur olduğu biliniyordu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı