Gündem Haberleri

  Dikkat! Sağanak ve fırtına geliyor

  hurriyet.com.tr
  09.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü başta Samsun olmak üzere sekiz ili kuvvetli yağışlara karşı uyardı. Samsun ve Çorum'daki etkili yağışların sel, su baskını, yıldırım ve heyelana yol açabileceği belirtildi. İl Afet Acil Durum Müdürlüğü yetkilileri ise kritik bölgelerdeki yağışlara karşı köy muhtarlarına ulaşarak vatandaşlara 'dikkatli olun' çağırısı yapıyor.

  Çorum ve Samsun'un bazı ilçelerinde kuvvetli yağış, Mardin, Batman, Siirt, Muş, Bitlis, Van, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde ise toz taşınımı uyarısında bulunuldu.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Samsun'un Çarşamba, Terme ve Salıpazarı ilçeleri ile Çorum il merkezi ve Mecitözü ilçesinde kuvvetli yağış beklendiğinden, sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, heyelan, ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

  Dikkat Sağanak ve fırtına geliyor TOKİ KONUTLARINDAKİ ÖLÜMLERE İNCELEME

  'GÖRÜŞ MESAFESİ DÜŞEBİLİR'

  Öte yandan Mardin, Batman, Siirt, Muş, Bitlis, Van, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde toz taşınımı beklendiğinden, hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinde düşme gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerektiği kaydedildi.

  'GEREKLİ TEDBİRLER ALINDI'

  Samsun Meteoroloji Bölge Müdürü Murat Asar, yağışların Samsun Valiliği, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve İl Afet Acil Durum Müdürlüğü tarafından takip edildiğini söyledi. Bugün itibariyle 8 uyarı yaptıklarını belirten Asar, yağışların devam ettiğini ve ilk kriz merkezi yetkililerinin gerekli tedbirleri aldıklarını belirtti.

  'CAMİLERİ KULLANIN, ANONS YAPIN'

  İl Afet Acil Durum Müdürlüğü yetkilileri ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verdiği bilgiler ışığında vatandaşları uyarıyor. Kritik bölgelerde köy muhtarları aranarak dikkatli olmaları ve gerekirse cami hoparlörleri kullanılarak vatandaşların gerekli önlemleri almaları için anons yapmaları konusunda bilgi veriliyor.

  İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

  'KISA SÜRELİ ACİL' KODUYLA UYARI

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 'Kısa Süreli Acil' koduyla Sakarya'nın Kaynarca ve Karasu İlçesi ile Kocaeli'nin Kandıra İlçesi'nde  kuvvetli yağışın beklendiğini açıkladı.

  Yapılan açıklamada "Zonguldak radarından alınan son verilere göre; Sakarya ili Kaynarca ve Karasu ilçeleri ve Kocaeli ili Kandıra ilçesinde kuvvetli yağış beklendiğinden  yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, heyelan, ulaşımda aksamalar, vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir."

  İSTANBUL'DA YAĞMUR SÜRPRİZİ / WEB TV

  ZONGULDAK'TA ANİ YAĞIŞ

  Zonguldak’ta dün sabah aniden başlayan yağmur ve fırtına kent yaşamını olumsuz etkiledi. Bazı evlerin çatıları zarar gördü, ağaçlar otomobillerin üzerine düşerek hasara yol açtı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün kuzey ve doğu kesimlerde beklenen gökgürültülü sağanak yağış konusunda uyarı yayınladı. Erzurum, Kars, Ardahan ve Ağrı çevrelerinde 12 saatte metrekareye 21-50 kilo yağış düşmesi bekleniyor. Ayrıca Bodrum-Fethiye arasında fırtına bekleniyor. Bugün saat 18.00’e kadar, kuzey-kuzeybatı yönlerden etkili olacak fırtına zaman zaman 8 kuvvetine yükselecek. Finike-Antalya arası ve Antalya Körfezi’nde de kuzey-kuzeydoğu yönlerinden 5-7, zaman zaman 8 kuvvetinde fırtına bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı