Ege Haberleri

EGE

  Dikkat polis kontör istemez

  Cavit AKGÜN / MUĞLA, (DHA)
  11.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla’da son on günde beş kişi çeşitli yollarla kontör isteyenlerce 3 bin TL dolandırılınca polis harekete geçti, önlemlerini artırdı.

  MUĞLA Emniyet Müdürlüğü, 10 günde beş kişinin çeşitli yollarla kontör isteyenlerce 3 bin TL dolandırılınca, harekete geçti.
  Asayiş Şube Müdürlüğü, “Polis Kontör İstemez” sloganı ile 4 bin el broşürü bastırdı, dağıtmaya başladı. Broşürlerde şu uyarılarda bulunuldu:
  “Son yıllarda artan dolandırıcılık olaylarına yeni bir tür olan kontör dolandırıcılığı eklenerek çeşitli yöntemlerle vatandaşlarımız dolandırılmaktadır.
  Çeşitli yollar
  Kendisini emniyet mensubu gibi tanıtarak türlü bahanelerle kontör talep eden veya kişisel bilgilerinizi isteyen kişilere kesinlikle itibar etmeyiniz. Vatandaşlarımızı bu şekilde arayan kişiler tamamen tiyatral yöntemler kullanmak suretiyle arka fondan polis jargonu ile hitaplarda bulunup internetten kolayca elde edebilecekleri telsiz konuşma kayıtlarını sizi inandırmak için kullanabilirler. Bu tür olaylar ile karşılaşmanız durumunda en yakın kolluk birimine müracaat ediniz.”
  Numarayı bildirin
  Komiser Hamdi Bey Polis Merkezi’nde basın toplantısını düzenleyen Asayiş Şube Müdürü Engin İlgün de şunları söyledi:
  “Dolandırıcılar genellikle hayatta olmayan kişiler üzerine hat çıkarıyorlar. Kendilerini polis, asker, savcı ve hakim olarak tanıtıp ‘senin hattınla suç işlenmiş’ diyerek kandırıyorlar. Bu tür dolandırıcılık girişimiyle karşı karşıya kalan vatandaşlar, kesinlikle söylenilenlere itibar etmeyerek, kendilerini arayan numarayı vakit kaybetmeden en yakın polis merkezine bildirmeli. Bu tür sahtekarlıklar hakkında halkı bilgilendirerek onları korumak amacıyla çok sayıda broşür hazırladık. Çalışmalarımızın sonuç vereceğine inanıyorum.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı