Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dikkat dikkat... O Fransızlar bizdendir

  Hürriyet Haber
  12 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 12 Nisan 1998 - 00:01

  Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 78'inci yıldönümü, törenlerle kutlandı. Törenlere DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Fazilet Partisi Genel Başkanı İsmail Alptekin de katıldı. Tören sabah vilayet önündeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başladı. Şehitlik anıtının ziyaret edilmesinin ardından 11 Nisan Fuar alanında kentin Fransız işgalinden kurtuluşunu kutlama törenlerine devam edildi. Devlet Bakanı Mehmet Batallı, konuşmasında dünyadaki ve çevredeki şer odaklarının, Türkiye üzerindeki gizli emellerinin devam ettiğini söyledi. Batallı, ‘‘Bugün verdiğimiz savaş, cehaletle, fakirlikle, işsizlikledir. Bunlarla savaşıp ekonomik kalkınmamızı, sosyal refahı yakalamak için çok çalışmalıyız ve beraber mücadele etmeliyiz. Böylece onurlu, başı göklere değecek kadar dik, alnı açık, dünyada sözü ve sesi gür, en etkin devlet ve millet olmalıyız’’ dedi. Şanlıurfa Valisi Şehabettin Harput ve Belediye Başkanı Ahmet Bahçıvan'ın konuşmalarından sonra kentin kurtuluşu temsili olarak canlandırıldı.

  SAKIN SALDIRMAYIN

  Kurtuluş törenleri sırasında Tertip Komitesi izleyicilere, işgalci Fransızları Türk askerlerinin canlandırdığını hatırlat zorunda kaldı... Komite, vatandaşlardan heyecana kapılarak temsili düşman askerlerine saldırmamasını istedi. Daha sonra maket Urfa kalesine Fransız Bayrağı diken işgalcilerle, Şanlıurfalı aşiret mensuplarından oluşan milis güçler arasında temsili savaş canlandırıldı. Kaleyi işgalcilerden geri almak isteyen aşiret mensuplarının canlandırdığı milis direnişçiler, ellerindeki G-3 piyade tüfekleriyle kaleyi kuşattı. İşgalcileri etkisiz hale getiren milisler, kaledeki Fransız Bayrağı'nı alarak yerine şanlı Türk Bayrağı'nı dikti. Temsili kurtuluş törenlerine büyük ilgi gösteren vatandaşlar, kalenin ele geçirilmesi ve Türk Bayrağı'nın dikilmesi sırasında zılgıtlar çekerek sevinçlerini dile getirdiler. Kurtuluş törenlerini Japon devlet televizyonu NHK tarafından da kaydedildi.

  Fazla direnemediler

  Maketi yapılan Urfa kalesini işgal ederek Fransız Bayrağı çeken işgal kuvvetlerini, Türk askerleri canlandırdı. Kaleyi savunan Fransızlar, kendilerine saldıran milis kuvvetlerinden çok, töreni izleyen Şanlıurfalıların galeyana gelmesinden korktular.

  G-3'le saldırdılar

  78 yıl önce Urfa'yı işgal eden Fransızlara karşı temsili de olsa direniş, izleyenlere o günleri yaşattı. Aşiret mensuplarından oluşan direnişçi güçler, G-3 piyade tüfeği ile Fransız Bayrağı'nın dikili olduğu maket kaleye karşı topyekün saldırı başlattı.

  Urfa böyle kurtuldu

  Kaleyi ele geçiren milis kuvvetlerin yapacağı bir tek şey kalmıştı. Fransız Bayrağı'nı indirip, yerine Türk Bayrağı'nı dalgalandırmak. Türk Bayrağı'nın dalgalanmasıyla birlikte tören alanındakileri de sevinç dalgası sardı. Töreni, alandan, çevredeki bina ve işyerlerinin damlarından izleyen vatandaşlar, zılgıt çekerek sevinçlerini dile getirdiler.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı