Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Dikili ağacı olmayan milyarder

VARLIK Barışı’ndan yararlanmak suretiyle, Türkiye’ye yurtdışından 5.5 milyar TL getireceğini beyan eden ancak süre geçtiği halde 1 TL bile getirmeyen Ali Türkan; "Türkiye’de bir dikili ağacım bile yok" diye açıklama yapmış.

Vergi dairesi de 5.5 milyar TL beyan üzerinden, yüzde 2 oranına göre, 110 milyon TL vergi hesaplamış. Merak edilen konulardan biri de bu... Maliye, "110 milyon TL vergiyi, 5.5 milyar TL gelmese dahi alırım" diyor. Nitekim dün, bununla ilgili takibata başlandığı da açıklandı.

110 MİLYON TL ÖDENMEZSE

Herhalde "110 milyon TL vergi, yapılan takibata rağmen ödenmezse ne olur?" diye merak ediyorsunuz.

Maliye’nin takibatı, Ali Bey’in (varsa) evi, arsası, yazlığı, fabrikası, oteli, bankalardaki parası, şirketleri kısaca para edecek neyi varsa el koyup paraya çevireceği anlamına geliyor.

Ali Bey, Maliye Bakanlığı’na verdiği dilekçede "Ne kredi kartım var, ne de dikili ağacım" diyerek, Türkiye’de el konulabilecek bir servetinin bulunmadığı mesajını vermiş.

Peki... 110 milyon TL vergi borcunu ödemediği için, Ali Bey hapse girer mi?

Hayır, girmez!..

Nedenine gelince, Türkiye’de vergi borcu olan birisi, bu borcu ödemediği için hapse atılmıyor. Daha ötesi, vergi dairesi 5 yıllık süre içinde, 1 TL dahi tahsil edemezse, zamanaşımına uğruyor yani vergi alacağı buharlaşıyor ve yok oluyor.

Ancak, Ali Bey’in borcu, 100 bin TL’yi aştığı için, "yurtdışına çıkış yasağı" konulur.

Ali Bey, borca ve yurtdışı çıkış yasağına, "Böyle bir borcum yoktur. 5811 sayılı Yasa’nın 3/5. maddesinde yüzde 2 vergi ’tarh edilir’ diyor, tahakkuktan söz etmiyor" diye itiraz ederse, o da sürpriz olmasın!..

14.8 MİLYARIN NE KADARI ÖDENDİ?

Dün gazetelerde okudunuz, Maliye Bakanı Varlık Barışı nedeniyle, 14.8 milyar liralık beyanda bulunulduğunu açıkladı. Bunun ödenen kısmının da kamuoyuyla ayrıca paylaşılacağını belirtti.

Burada, birkaç "ince nokta" var.

14.8 milyar TL yurtdışı ve yurtiçi (para, altın, döviz, menkul kıymet, diğer sermaye piyasası araçları ve taşınmaz) beyanının toplamı. Yoksa yurtdışından gelecek para değil.

14.8 milyar TL’nin 5.5 milyar TL’sinin, Ali Türkan’a ait beyan olduğu ve süre geçtiği halde Türkiye’ye gelmediği belli oldu.

Bu 5.5 milyar TL’yi düşünce, kaldı 9.3 milyar TL. Bunun da ne kadarının ödendiği şu aşamada açıklanmış değil. 5.5 milyar TL’nin dışında, ödenmeyen ciddi bir tutar daha çıkarsa, Varlık Barışı "fiyasko"ya dönüşebilir.

Yurtdışından getirilen paraların, 2008 yılı faiz ya da diğer gelirlerinin beyan edilip gelir vergisi ödenmesi gerekiyordu. Kimse bunun farkında değil. Yeni bir Varlık Barışı Yasası ile bu sorun giderilebilir.

MÜDÜRÜN ŞANSSIZLIĞI

Bu arada, Ali Türkan’ın 5.5 milyar TL getireceğim diye beyanda bulunduğu Cumhuriyet Vergi Dairesi Müdürü açısından da ilginç bir şanssızlık var.

110 milyon lira vergi tahakkuk ettirildi ama tahsil edilemiyor.

Vergi dairelerinin "tahakkuk/tahsilat oranı" ile ilgili performansı, bakanlıkça sürekli izleniyor. 110 milyon TL tahsil edilemeyince, vergi dairesinin, tahakkuk/tahsilat oranı da ciddi oranda gerileyecek.

Herhalde vergi dairesi müdürü de, "Nereden geldi bu 5.5 milyar TL’lik beyan" diye, şanssızlığına hayıflanıyordur.

Bazı yönleriyle fıkra gibi olan bu olay, Türkiye Maliyesi, ekonomisi ve vergi dairesi-mükellef ilişkisi boyutlarıyla tarihe geçecek gibi gözüküyor...
X