MARDİN HABERLERİ

DİKA Yönetim Kurulu Mardin'de toplandı

AA / Nazmi Akyol,Halil İbrahim Sincar
20.01.2015 - 15:29Son Güncelleme :

- Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) 2015 yılı ilk yönetim kurulu toplantısı Mardin'de yapıldı.

YEREL HABERLER MARDİN

AA / Nazmi Akyol,Halil İbrahim Sincar

MARDİN (AA) - Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) 2015 yılı ilk yönetim kurulu toplantısı Mardin'de yapıldı.

Yönetim Kurulu Başkanı Şırnak Valisi Hasan İpek başkanlığında bir otelde yapılan toplantıya, Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, Batman Valisi Azmi Çelik, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Mardin Büyükşehir Belediye Başakanı Ahmet Türk ve Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan İpek, kalkınma ajanslarının yerel kalkınmanın dinamiği olarak kurulduğunu belirtti.Ajansların bölgesel bir yapıyla kurulduğunu aktaran İpek, "Daha önce DPT tarafından bu teşvikler verildi. bunların genele yayılması anlamında kalkınma bakanlığımızın çok güzel bir projesi olarak hayata geçirildi" dedi.

Bir çok kurum ve kuruluş tarafından verilen teşviklerin, bundan sonra bölgede yapılan teşviklerin kalkınma ajansı tarafından verilmesini arzu ettiklerini belirten İpek, şöyle konuştu:

"Kalkınmaya yönelik tüm yatırımların kalkınma ajansları tarafından koordine edilip tek elden daha ciddi bir şekilde yapılmasını temenni ediyorum. Çünkü kalkına ajansları, Türkiye'de rüştünü artık ispat etti."

DİKA Genel Sekerteri Tabip Gülbay ise, 2014 yılı bütçesinden 2015 yılı için ikinci bir mali destek programına çıktıklarını ve bu yıl için de bölgeye 10 milyon lira aktarılacağını söyledi.

Basına kapalı devam eden toplantıda, 2015 Yılı Meyveciliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı, "Siirt Tekstil Kent" güdümlü projesi ve Şırnak ili sınırları içerisinde Serbest Ticaret Bölgesi ihtiyacı (İhracata Yönelik Üretim Serbest Bölgesi, Sınır Ticaret Merkezi gibi) ve kurulacak uygun yer için fizibilite raporu hazırlanması konusu görüşüldüğü bildirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mardin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mardin ilinden DİKA Yönetim Kurulu Mardin'de toplandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ocak 2015 tarihinde saat 15 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça DİKA Yönetim Kurulu Mardin'de toplandı haberi güncellenecektir.

  MARDİN NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   04:44
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   12:13
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:46
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı