İZMİR HABERLERİ

Dijitalleşmeyenler için karanlık günler

DHA
05.01.2018 - 15:52Son Güncelleme :
DHA

EGE İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen toplantıya katılıp, 'Yeni dünyayı anlamak, yeni dünyayı anlamlandırmak' isimli sunum yapan gazeteci Emin Çapa, "Dijitalleşmeye uymayanlar için karanlık günler geldi" dedi.

Egeli ihracatçılara seslenen gazeteci Emin Çapa, 'Yeni dünyayı anlamak, yeni dünyayı anlamlandırmak' isimli bir sunum yaptı.Konuşmasında dijitalleşmenin önemine değinen Çapa, "Endüstri 4.0 yarının meselesi değil, bugünün meselesi. Yarının meselesi karanlık fabrikası. Dünyada bir değişim yaşanıyor. Fortune 500 listesine 1957-1997 arasında girmiş tüm kurumların bugün sadece yüzde 37'si faaliyette. Dijitalleşmeye ve değişime ayak uydurmak gerekiyor. Dijitalleşmeye uymayanlar için karanlık günler geldi" diye konuştu.

Çinli bir cep telefonu modülleri üretim tesisinden örnek veren Çapa, dünyanın ilk tam karanlık fabrikası olan bu fabrikada çalışan sayısının 650 kişiden 60'a düştüğünü, hatalı üretimin ise 5'te bire indiğini, önümüzdeki süreçte sıfırlanacağını anlattı. Çapa, "Fabrikanın çalışanları robotlar, temizlik işçileri ve pazarlamacılar. Fabrika karanlıkta çalışacak çünkü üretimde çalışanlar da robotlar. Şu an dünya çılgın bir şekilde robotize oluyor. Şu an çılgın bir yere doğru gidiyoruz. Bunun ağır bir bedeli olacak insanlar için. Bu süreci nasıl yöneteceğimizi henüz bilmiyoruz" diyerek kaygılarını dile getirdi.

İzmir'in değişen dünyada çok ilginç iş fırsatlarına sahip olduğuna değinen Çapa, "İzmir'de birçok iş fırsatı var, kaynıyor. Yaratıcı endüstriler İstanbul'da ve İzmir'de olacak, başka yerde olamaz" dedi.

Dünyada çok ilginç teknolojik gelişmeler yaşandığına işaret eden Çapa şöyle konuştu:

"Çok kısa bir süre sonra inanılmaz bir noktaya gelecek dünya. İnternette bir araştırma var Almanya'nın bilim kurulu bir rapor hazırlıyor. 2050 yılına gelince Almanya'nın mili gelirinin yüzde 40'ı, hiç bilmediğimiz sektörlerden gelecek. Yine Ekim ayında Amerika'da bir araştırma yayımlandı. 2017 yılında doğan 100 çocuğun yüzde 65'i bugün hiç bilmediğimiz işleri yapacak. Dünyadaki bu muazzam dönüşümü anlamak gerek."

"ANLAMLANDIRMA SORUNU YAŞIYORUZ"

Dijital endüstrisi ile ilgili çalışan çok başarılı 20'li yaşlarda gençlerin olduğuna dikkat çeken Çapa, "Anlamak her şey derdim daha önce. Ama şimdi anlamlandırmak daha önemli. Biz en büyük sıkıntıyı anlamlandırmada yaşıyoruz, anlamak yetmiyor. Philip Dick, 'Gerçeklik siz ona inanmaktan vazgeçtiğinizde ortadan kaybolmayan şeydir' diyor. Hastalığa teşhis koymak çok önemli. Gerçekle yüzleşmemiz lazım. Biz şu anda gerçekle yüzleşme problemi yaşıyoruz" dedi.

"TÜRKİYE'NİN TEKNOLOJİ YATIRIMI YERLERDE"

Türkiye'nin teknoloji yatırımlarının yerlerde olduğunu savunan Çapa, rakamlarla şu örnekleri verdi:

"Teknolojiye ne kadar yatırım yaptık? TÜİK verileri en son 2014'ü gösteriyor. Teknoloji seviyesi yüksek ürünlere 1.7 milyar lira, orta yüksek ürünlere 19.4 milyar lira, orta-düşük ürünlere 22.8 milyar lira, düşük ürünlere 22.4 milyar lira yatırmışız. Neden? Türkiye'de 11 milyon 26 bin kişinin yıllık geliri 1800 dolar. İnsanlar bu gelirle ne alabilir? Bir sorun var, beceremiyoruz demek ki. Ama becerebiliriz, teknolojiyle başarabiliriz."

KANSERE ÇARE BULUNACAK

İnsanların idrarına göre, vücudunda bir sorun varsa bunu söyleyen klozetlerin yapılır hale geldiğini kaydeden Çapa, "Onlar klozet değil tabii. Beş yıl içinde artık yazıcıda basılmış organları kullanacağız vücudumuzda. Bir bilim adamı proto hücre yaptı, hiç yoktan. Bu çılgın bir olay. Microsoft firması 10 yıl içinde 'ben kanseri yeneceğim' diyor. Bozuk kodlama konusunda uzman çünkü. Kanser de bir kodlama hatası olduğu için bu konuda 'Kanseri yenerim ben' diyor' diyerek sözlerini noktaladı.

HİZMETTE 25 YIL PLAKETLERİ VERİLDİ

Ege İhracatçı Birlikleri'nin düzenlediği '2017 Yılı Değerlendirme Toplantısı'nın sonunda Ege İhracatçı Birlikleri'nde 25 yıl ve üzeri çalışan personele, 'Hizmette 25. Yıl Plaketi' Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Koordinatör Başkan Yardımcıları Nurettin Tarakçıoğlu ve Emre Kızılgüneşler ile Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz tarafından verildi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dijitalleşmeyenler için karanlık günler haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Ekim 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:13
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:10
 • Akşam
  18:42
 • Yatsı
  19:58
Sayfa Başı