KARS HABERLERİ

Digor’da Taş Toplama Projesi

IHA
08.09.2015 - 11:53Son Güncelleme :

DİGOR’DA TAŞ TOPLAMA PROJESİ

IHA

Digor Kaymakamlığı, Digor Ziraat Odası Başkanlığı ile çiftçiye yönelik taş toplama projesi başlattı.
Digor Kaymakamlığı ve Digor Ziraat Odası Başkanlığı arasında ortaklaşa yapılan bu proje, Bakanlık makamının 02 Mart 2015 tarih ve 28 no’lu Olur’u ile yürürlüğe giren Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Sermaye Transferi Ödeneklerinin Kullandırılması, İzlenmesi ve Denetlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar’a istinaden hazırlandı.
Proje ile arazilerin taşlardan temizlenmesi, toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi, makineli tarımın yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.
Proje kapsamında 2 ay (Eylül, Ekim 2015) içerisinde minimum 5 bin 400 dekar arazi temizlenecek. Temizlenecek araziler ÇATAK (Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı) Projesi kapsamı dışında kalan köyleri kapsayacak. Bu proje ile arazilerin temizlenmesi hem verimi arttırma konusunda hem de arazide çalışma şartlarını iyileştirme açısından çiftçiye büyük kolaylık sağlayacak. Daha önce taşlı olan araziyi çiftçi verimli bir şekilde kullanamıyordu şimdi bu projenin tamamlanmasıyla rahatlıkla arazisini verimli bir şekilde kullanabilecek.
Proje ile ilgili Digor Kaymakamı İsa Bolat, yaptığı açıklamada, “Bölgemiz insanı arazi koşulları ve uygun olmayan iklim şartları dolayısıyla zaten büyük sıkıntı yaşamaktaydı. Ama bu proje bir nebzede olsa çiftçinin taşlık olan arazisini kullanmasına, kısa süren yaz ayında tarım makinelerini (döverbiçer, balya makinesi )kullanarak kısa zamanda işlerinin bitirilmesine yardımcı olacaktır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kars haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kars ilinden Digor’da Taş Toplama Projesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Eylül 2015 tarihinde saat 11 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Digor’da Taş Toplama Projesi haberi güncellenecektir.

  KARS NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:05
  • Guneş
   06:49
  • Öğle
   12:04
  • İkindi
   14:39
  • Akşam
   16:57
  • Yatsı
   18:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı