Gündem Haberleri

  Digiturk depremi

  Hacer BOYACIOĞLU/ANKARA
  09.10.2015 - 22:51 | Son Güncelleme:

  Digiturk’ün, bünyesindeki 7 kanalı Ankara Başsavcılığı’ndan gelen yazı üzerine platformdan çıkarmasına tepkiler büyüyor. Sosyal medyada başlatılan Digiturk aboneliğine son verme kampanyasına CHP de katıldı. CHP Digiturk’ün bundan sonra hiçbir CHP teşkilatında yer almayacağını açıkladı. Basın örgütleri Samanyolu Grubu yayınlarına Tivibu’dan sonra Digiturk’ün de son vermesini kınadı.

  ANKARA Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’ndan Digiturk’e giden ve Samanyolu Grubu bünyesindeki Kanaltürk, Samanyolu TV, Mehtap TV, S Haber, Bugün TV, Yumurcak TV ve Irmak TV’yi ‘Hizmet Hareketi kapsamında hükümete karşı yayın yapmakla suçlayan’ yazı üzerine bu kanalların platformdan çıkarılması büyük yankı uyandırdı.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı üzerine CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP’nin Digiturk aboneliklerini kapatma sürecini başlattı. CHP’den yapılan açıklamada, Digiturk’ün, bundan sonra CHP Genel Merkezi dahil hiçbir CHP il ve ilçe başkanlığı binasında yer almayacağı kaydedildi. Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Digiturk’un kararını “Hiç yakışmıyor Türkiye’ye” diye eleştirdi. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Digiturk’ün satış süreci ve 7 kanalın platformdan kaldırılması konularıyla ilgili Meclis’e soru önergesi verdi. Önergede “Digiturk gibi önemli bir şirketi, kendinize göbekten bağlı bir medya düzeni istediğiniz için mi ihalesiz bir şekilde size yakın olduğu iddia edilen bir şirkete değerinden az bir fiyata sattınız? “ denildi.

  BASIN KONSEYİ: MANİDAR


  Basın Konseyi, Digiturk’ün 7 televizyon kanalını platformdan çıkarmasını ‘manidar’ olarak değerlendirdi. Konseyden yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Tivibu’nun ardından Digiturk’ün de 7 televizyon kanalını Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın isteği üzerine yayın ağından çıkarması, apaçık sansürdür” denildi.
  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu da “Seçim öncesi Tivibu’dan sonra Digiturk’ün de bu kanalları platformundan çıkarması basın özgürlüğüne aykırıdır. Bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilmelidir” diye açıklama yaptı.


  FİYATI AÇIKLANMIYOR

  Digiturk’ün bazı tv kanallarını platformdan çıkarmasının tartışması sürerken; Digiturk’ün Katarlı beIN MEDIA GROUP’a satışı için TMSF’yle anlaşmanın imzalandığı öğrenildi. TMSF yetkilileri, Digiturk’ün Katar’lı gruba satış fiyatı konusundaki sessizliğini ise koruyor.
  Çukurova Grubu’nun Digiturk’teki ortaklığına ilişkin yönetim hakları, Mayıs 2013’ten bu yana TMSF tarafından yönetiliyordu. Hürriyet’in sorularını yanıtlayan TMSF yetkilileri ise anlaşmanın tamamlandığı bilgisini verirken, henüz Katarlı gruba devrin yapılmadığını belirtti. Halen TMSF’nin atadığı isimlerin Digiturk yönetiminde olduğu kaydediliyor.

  HUKUK SAVAŞI BAŞLATIYOR


  SAMANYOLU Grubu’nun avukatı Fikret Duran, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu savcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında
  Digiturk tarafından gruba bağlı televizyon yayınlarının durdurulmasını talep edilmesine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Savcı Serdar Coşkun hakkında disiplin ve ceza soruşturması açılması için HSYK’ya başvurduklarını söyledi.
  Digiturk hakkında Rekabet Kurumuna şikâyet yapıldığını belirten Avukat Duran Digiturk’ün Samanyolu Grubu’nu platformdan çıkartmasının ardından başlattıkları hukuki süreci şöyle anlattı: “Adalet Bakanlığı’na karşı (Savcı Serdar’a rücu edilmek üzere) Tazminat Davası açılacak. Savcı Serdar Coşkun, mesnetsiz ve dayanaksız bir şekilde yazdığı hukuksuz yazı ve işlem ile müvekkil şirketin zararına neden olmuştur. Şahsına, Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereğince ‘haksız rekabetten’ tazminat davası açılacak. RTÜK’e yazı yazılarak Digiturk şikayet edilip yaptırım uygulanması istendi. Bunun yanında bu işlem seçim sürecinde yaşandığından YSK’ya da başvuru yapılacak. Digiturk’e sözleşmeye aykırılıktan ‘Edimin ifası’, tedbir ve tazminat talepli dava açılacak.

  Digiturk depremi

  ABD ENDİŞELİ

  ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, bazı TV kanallarının yayınlarına son verilmesi konusunda, seçim öncesinde vatandaşlara sunulan seçeneklerin azaltılmasından endişe duyduklarını söyledi. Büyükelçi John Bass, Adana’da ABD’nin finansal desteğiyle yaptırılan okulun açılış törenine katılıp gazetecilerin sorularını yanıtladı. Digitürk platformundan bazı kanalların çıkarılmasıyla ve Türkiye’deki basın özgürlüğüne ilişkin soruya cevap veren John Bass, “İnsanların istediği kanalları, istedikleri şekilde, istedikleri konuları takip edebilmelerinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu özellikle seçim öncesi çok önemli. O yüzden bir demokratik ülkede, bu ABD olabilir, Türkiye olabilir, vatandaşlara sunulan opsiyonların azaltılması söz konusu olduğu zaman bu bize endişe verir. Bu konuyla ilgili ABD tarafından, Washington’dan endişe açıklamasını duydunuz” dedi. (DHA)

  DİGİTURK: YASAL ZORUNLULUK

  DIGITURK, yasal zorunluluktan dolayı Kanaltürk, Samanyolu TV, Mehtap TV, S Haber, Bugün TV, Yumurcak TV ve Irmak TV’nin platformdan çıkarıldığını açıkladı. Açıklamada, Ankara Başsavcılığı tarafından gönderilen yazıya göre hareket edildiği belirtildi.

  Digiturk depremi

  KUMANDALI PROTESTO


  Digiturk’ün 7 kanalı platformdan çıkarması önceki gün bazı abonelerin de tepkisine sebep olmuştu. Digiturk’ün önüne giden bir grup, kumandalarına siyah kurdela bağlayarak binanın önüne bırakmışlardı.

  Etiketler: kanal , cemaat , cemaa , shaber

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı