Gündem Haberleri

  Diğer sözler

  Hürriyet Haber
  25.10.2008 - 00:04 | Son Güncelleme:

  AKP Grup Başkanvekili İrfan Gündüz’ün, dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin’in, üniversitelerde türbanın serbest bırakılmasının AİHM kararlarına aykırı olacağı sözlerine karşı, "Geleceğe ambargo koyan bir hukuk sistemi olmaz. Toplumda bu konuda mutabakat var. Türban konusunda Anayasa Mahkemesi fetva veren bir kurum mudur?" demesi.

  AKP Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek’in, vekil imam ve hatiplere kadro olanağı sağlayan tasarının Genel Kurul’da görüşülmesi sırasında yaptığı, "Hiç kimse ve hiçbir kurum, ülkemiz insanını Allah ile kanun arasına sıkıştırmamalıdır. İnsanlarımız, bir tarafta Allah’a ibadet maksadıyla uygulamalarda bulunmak isterken önüne farklı engeller konulmamalıdır" konuşması.

  AKP Kocaeli Milletvekili Abdullah Çalışkan’ın Adana’daki, "Gençler devrim istiyor. Ben de bir romantik devrimci olarak elbette devrimden yanayım. Ama devrimin turuncusu olmaz. Ara renk olmaz devrimde. Devrim ya kırmızıdır, ya da yeşildir. Ben yeşilden yanayım" konuşması.

  Eski AKP milletvekili Resul Tosun’un, 2005 yılı Mayıs ayında, parti grup toplantısında AİHM’nin Leyla Şahin davası hakkındaki kararı ile ilgili olarak, "O nedenle bir an önce halka gidilmesi ve referanduma sunulmasını savunuyorum" sözleri.

  AKP Sivas Milletvekili Selami Uzun’un, "Danıştay’ın verdiği türban kararına ancak dehşet denebilir. Bu kararı verenler önce dünyaya baksınlar. Dünya istikrar ararken Türkiye yargının eliyle kaosa sürükleniyor" sözleri.

  AKP Kilis Milletvekili Hasan Kara’nın, "Danıştay başörtüsü konusundaki yorumu çok genişletiyor. Bu karar artık kamusal alan olayını da geçti. Bunu sokaklara yaymak istiyorlar. Böyle bir karar toplumda infiale neden olur" sözleri.

  AKP’li Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman’ın, "Böyle bir şey olmaz. Yasak her yerden kalkmalı (Ö) başörtülü bir kadın da belediye başkanı, daire başkanı olabilmeli (Ö) imam hatipli bir kişinin hırsız veya uğursuz olduğu görülmemiştir" sözleri.

  Düzenlemeler

  Anayasa’daki iptal edilen türban düzenlemesi

  İmam hatiplere katsayı kolaylığına ilişkin veto edilen yasa

  Milli Eğitim’in Merkezi Sınav Yönetmeliği

  Açık lise yönetmeliği

  Vekil imam ve hatiplere kadro olanağı sağlayan tasarı

  Eylemler

  AKP Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman’ın ilköğretim öğrencilerine Said-i Nursi propagandası yapılan kitaplar dağıtması.

  İmam hatip mezunu Dinar Belediye Başkanı Mustafa Tarlacı’nın, 2005’te Ramazan ayı boyunca sekiz camide teravih namazı kıldırması ve bu yüzden işlem yapılması.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı