Ege Haberleri

  Didim'de “Çıt Çıt Kabuğumu Yere Atma” Projesi

  Buket YETİŞSİN / DİDİM, (DHA)
  03.08.2012 - 10:32 | Son Güncelleme:

  Aydın’ın Didim İlçesi'nde belediye çevre kirliği ile mücadele kapsamında çekirdek kabuklarını baz alarak, “Çıt Çıt Kabuğumu Yere Atma” adı altında proje çalışması başlattı.

  Proje dahilinde, işletmelere çift taraflı kese kağıdı zorunluluğu getirileceği açıklandı. Yine kirlilikle mücadelede kapsamında belediye, 2013 bütçesine alacağı yer altı çöp sistemini de ilçede yaygınlaştıracak.
  Didim Belediyesi derin deniz deşarjı, arıtma ve katı atık deponi tesisi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kazandığı “Türkiye'nin En Temiz Kenti” unvanını üst yapıda da elde etmek için kolları sıvadı.
  Yaz aylarında artan nüfusa bağlı olarak kirliliğinde artış gösterdiğini belirten Didim Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Karaoğlu, çevre duyarlılık oluşturmak için çekirdek kabuklarının yarattığı kirliliği baz alınarak, “Çıt Çıt Kabuklarımı Yere Atma” başlığı altında proje başlattıklarını açıkladı. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan ilçede sahil kenarında vatandaşların çekirdek kabuklarını ve çöplerini yerlere atmalarının kötü bir görüntü oluşturduğunu belirten Karaoğlu “Kirlilikle mücadele kapsamında sempatik bir şekilde insanlarımızın dikkatini çekmek ve onları duyarlılığa davet etmek amacıyla kültür servisimiz ve çevre mühendislerimiz ile böyle bir proje geliştirdik. Belediye olarak ilk aşamada, üzerinde kampanyanın tanıtımının da bulunduğu 50 bin çift taraflı kese kağıdı bastıracağız. Bu kese kağıtlarını kuruyemişçilere de tanıtarak belli bir süre sonra aynı şekilde çift taraflı kese kağıdı kullanmalarını isteyeceğiz” dedi. Karaoğlu, bunun yanı sıra çevre bilincini geliştirmek amacıyla kağıt pazar çantası ve file hazırlatarak vatandaşları geri dönüşümü mümkün malzemeleri kullanmaya teşvik etmek istediklerini belirtti.


  YER ALTI ÇÖPLERİ GELİYOR
  Yaz mevsimi ile birlikte bazı sokaklardaki konteynerlerin kaldırılıp, kapıdan çöp alma uygulamasına geçildiğini ancak uygulamanın daha sağlıksız görüntülere yol açtığı hatırlatan Karaoğlu “Vatandaşlarımız kurallara uysalar bu sorunlar olmayacak” dedi. Çöp sorununa 2013 yılı içerisinde sağlıklı ve modern bir sistem olan yer altı çöpleri ile çözüm üreteceklerini belirten Karaoğlu “Çöp konusunda ciddi bir çalışma içerisindeyiz. 2013 bütçesine Yer Altı Çöplerini alarak belli noktalar üzerine 400 litre ile 5000 litre hacimli yer altı çöp depoları kurduracağız. Bu şekilde kirliliği büyük ölçüde önlerken bir çok kalemden de tasarruf edeceğiz” dedi

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı