AYDIN HABERLERİ

Didim halkına baz istasyonlarıyla mücadele çağrısı

DHA
06.04.2016 - 14:52Son Güncelleme : 06.04.2016 - 14:53
DHA

AYDIN'ın Didim İlçesi'ndeki baz istasyonlarının halk ve çevre sağlığına uygun limitlere getirilmesi için hukuk mücadelesi başlattıklarını açıklayan Akbük Kültür ve Çevre Derneği (AKÇED) Başkanı Ferda Kılıç, mücadeleye katılmak isteyen tüm Didimlileri kendilerine destek vermeye çağırdı.

Akbük Deringör Sitesi'nin vekaleti ile kaleme aldığı dava dilekçesini Didim Adliyesi'ne veren AKÇED avukatı Faruk Haksal, baz istasyonlarına karşı olmadıklarını ifade ederek, "Hepimiz cep telefonu kullanıyoruz. Bu gelişme çağdaş bir teknolojik gelişmedir. Ancak bu teknolojinin halk sağlığına zarar vermeyecek bir düzeyde kullanılması gerekir. Biz en az batı ülkelerindeki standartların ülkemizde de uygulanmasını talep ediyoruz. Örneğin, Avusturya'da limit değer 0.6 waat/metredir. Bu limit değer Türkiye'de 41 watt/metredir. Yani Avusturya'da kabul edilen limit değerler, Türkiye'nin limit değerlerinin altmış sekizde biridir. Kendi sağlığını ve çocuklarının geleceğini düşünen her bilinçli yurttaşımızı bu mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz" dedi.

AKÇED Başkanı Ferda Kılıç ile Didim Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Türker Ertuncay da yaptıkları açıklamada, kendilerinin halk sağlığını ve çevre değerlerini üst-değer kabul eden demokratik toplum kuruluşları olduklarını belirtti. Kılıç ve Ertuncay, Didim halkını sürdürülen baz istasyonlarına karşı hukuk mücadelesine katılmaya çağırarak, "Baz istasyonlarının halk sağlığına uygun limitlerde bir teknoloji ile halka hizmet götürmesini istiyoruz. Bu uğurda bir mücadele başlattık. Mücadelemize katılmak isteyen, açılan davaya müdahil olarak katılmak isteyen ya da bulundukları yerdeki baz istasyonlarına karşı mücadele etme kararlığında olan tüm herkesin bizlere başvurmasını istiyoruz" diye konuştu.

Ediz VERDİOĞLU / DİDİM (Aydın), (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Didim halkına baz istasyonlarıyla mücadele çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Nisan 2016 tarihinde saat 14 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Didim halkına baz istasyonlarıyla mücadele çağrısı haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:11
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   13:12
  • İkindi
   16:39
  • Akşam
   19:16
  • Yatsı
   20:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı