MARDİN HABERLERİ

Dicle EDAŞ: "Kesintiler Şirketimizden Kaynaklanmıyor"

IHA
12.08.2015 - 11:40Son Güncelleme :

YEREL HABERLER MARDİN

IHA

Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Dicle EDAŞ) Mardin İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, son günlerde artan tüketim ile birlikte yaşanan enerji salınımı ve buna bağlı kesintilerin şirketlerinden kaynaklanmadığını duyurdu.
Dicle EDAŞ Mardin İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Ağustos ayı ile birlikte üretim tesisleri ve iletim tesislerinde meydana gelen arızalar nedeniyle salınım, dalgalanma ve elektrik kesintilerinin arttığı belirtildi. Dicle EDAŞ Mardin İl Müdürü Tekin Türk imzası ile yapılan yazılı açıklamada, içerisinde bulunulan Ağustos ayı ile birlikte elektrik enerjisinde salınım ve dalgalanmaya bağlı arızaların arttığı, bu durumun özellikle tarımsal sulamanın yoğun olduğu hatlarda daha da arttığını söyledi.
SALINIM VE ARIZAYA BAĞLI KESİNTİLER AĞUSTOS’TA ARTTI
Türkiye genelinde olduğu gibi hava sıcaklığının Mardin’de de mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğine dikkat çeken İl Müdürü Türk, "Aşırı sıcaklar nedeniyle müşterilerimiz de doğal olarak klimalara yüklenmektedir. Ancak kaçak elektrik kullanımının yaygın olduğu ilimizde elektrik için maddi bedel ödemeyenler, ne yazık ki kapı veya pencereleri açık bırakarak klima çalıştırmaktadır. Yine ilimizde ağırlıklı olarak tarımsal sulama elektriğe bağlı olarak yapılmaktadır. Yüzlerce metre yer altından elektrik gücü ile çekilen yeraltı suları, elektriğe maddi bedel ödemeyen çiftçiler tarafından, ya hava sıcaklığının en yüksek olduğu gün ortasında tarlalara akıtılmakta, ya da gereğinden fazla verilmektedir. Her iki durumda da elektrik enerjisi fazlası ile israf edilmektedir. İsrafın da etkisi ile Türkiye genelinde olduğu gibi Mardin’de de elektrik tüketiminde tüm zamanların rekoru kırıldı. Ancak, kaçak kullanım yüzünden, bu kadar artan tüketime rağmen şirketimizin yaptığı tahsilatta kayda değer bir değişim yaşanmadı’’ dedi.
AĞUSTOS AYINDA SALINIM, ARIZA VE KESİNTİLER ARTTI
Dicle EDAŞ Mardin İl Müdürü Tekin Türk, son dönemde artan enerji salınımı ve arızalarının nedenlerini de açıkladı. Türk, "En büyük sebep, elektrik enerjisinin kaçak kullanım nedeniyle aşırı derecede israf edilmesidir. Geçtiğimiz Temmuz ayında sorumluluk bölgemizde maksimum derecede elektrik enerji tüketildiği halde, daha önceki yaz dönemlerinden farklı, rutin şikayetlerin dışında bir sorun, özellikle de salınım, dalgalanma ve buna bağlı ciddi bir kesinti yaşanmamıştı. Ancak Ağustos ayı ile birlikte üretim tesisleri ve iletim tesislerinde meydana gelen arızalar nedeniyle salınım, dalgalanma ve elektrik kesintileri artmıştır. Bundan dolayı da çalışanlarımız, çiftçi ile vatandaşlarımızın yoğun şikayetlerinin yanı sıra hakaretlerine maruz kalmıştır. Elektrik dağıtım hizmetinde görev yapan çalışanımızın en küçük dikkatsizliği ciddi yaralanmalara ve çanımıza mal olmaktadır. Özetle Şirketimizden ve çalışanlarımızdan kaynaklanmayan elektrik kesintileri, salınım ve dalgalanmalardan dolayı Şirketimiz ve çalışanlarımızın hedef tahtasına oturtulması doğru değildir. Salınım, dalgalanma ve kesintilerin ne şirketimizden, ne de personelimizden kaynaklanmadığını kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz’’ ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mardin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mardin ilinden Dicle EDAŞ: "Kesintiler Şirketimizden Kaynaklanmıyor" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ağustos 2015 tarihinde saat 11 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dicle EDAŞ: "Kesintiler Şirketimizden Kaynaklanmıyor" haberi güncellenecektir.

MARDİN NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:33
 • Guneş
  07:16
 • Öğle
  12:22
 • İkindi
  14:53
 • Akşam
  17:08
 • Yatsı
  18:39
Sayfa Başı