Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dicle altyapısına güveniyor

Dicle Üniversitesinin (DÜ) bayan voleybol takımı, altyapıdan yetiştirdiği sporcularla Bölgesel Lig'den 3. Lig'e yükselmeyi hedefliyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Üniversitenin Beden Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi ve Bayan Voleybol Takımı Antrenörü Zafer İpekçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayan voleybol takımının, 2 yıl önce Diyarbakır'da tamamen altyapıdan yetişen çocuklar ve üniversite öğrencilerinden oluşturulduğunu söyledi.

Minikler ve yıldızlar kategorisindeki 30 öğrencinin katılımıyla kurulan takımda lise ve üniversite öğrencilerin yanı sıra bir de doktorun bulunduğunu anlatan İpekçi, oyunculardan ikisinin de milli takımın altyapısına seçildiğini kaydetti.

Bingöl Gençlikspor ile yarın ilk maçlarını yapacaklarını ve bunun heyecanını yaşadıklarını belirten İpekçi, Batman ve Kızıltepe'deki maçları da galibiyetle sonuçlandırmaları halinde 3. Lig'e yükselme müsabakalarına gideceklerini anlattı.
Haftada 8 saat antrenman yaptıklarını ifade eden İpekçi, kısa vadede bir başarı hedeflemediklerini, ancak bölgesel ligde mücadele eden bir takım olarak, “her yıl gelecek yıldan daha iyi” sloganıyla 3. Lig'e yükselme hedefinde olduklarını bildirdi.

İpekçi, 1,5 milyon nüfuslu Diyarbakır'da büyük bir potansiyel olduğunu, ancak yetenekler ve altyapı konusunda bugüne kadar yeterince çalışma yapılmadığını savunarak, şöyle konuştu:
“Kulüpler yüksek maliyette takımlar kurmak zorunda kalıyor. Bu yüksek maliyetleri de karşılamak mümkün olmadığı için kulüplerin eninde sonunda kapanmaktan başka seçeneği kalmıyor. Hazır oyuncularla elde edilen başarı daima geçici oluyor. Kalıcı olmak için altyapıdan sporcu yetiştirerek maliyetin düşürülmesi gerek. Bu takımı kurmamızdaki amaç, Diyarbakır'daki çocuklarımıza değer vermek konusunun herkese örnek olmasını, herkesin gençlerimize gereken önemi göstererek onlarda bulunan yetenekleri bir yere getirme çabasında olmasını sağlamaktır. Diyarbakır'a bu mesajı vermek istiyoruz.”

“BAŞARI KUPADAN İBARET DEĞİL”

İpekçi, bu bölgede ve kentte üst düzeyde sporcu çıkarmanın mümkün olduğunu herkese göstermek istediklerini ifade ederek, hemen şampiyon olma gibi bir düşünceyi de taşımadıklarını kaydetti.

“Başarı kupadan ibaret değil” diyen İpekçi, topluma ideal insanlar kazandırmanın en büyük şampiyonluk olduğunu vurguladı.
Zafer İpekçi, takımda yer alan bazı oyuncuların aynı zamanda okullarda antrenörlük yaptığına dikkati çekerek, yetenekli sporcuları altyapıdan özel okullara kazandırdıklarını belirtti.

SPORCULAR

BESYO 3. sınıf öğrencisi ve takım oyuncusu Nilay Saylık da 9 yıldır altyapıda oynadığını söyledi.

Antrenörlerin gösterdiği fedakarlığa layık olmaya çalıştıklarını dile getiren Saylık, 3. Lig'e çıkmayı hedeflediklerini anlattı.

Antrenör İpekçi'nin kızı Duygu İpekçi de (15) takımdaki en küçük oyuncu olduğuna dikkati çekerek, voleybola 6,5 yaşında top toplayıcı olarak başladığını kaydetti.

Takıma ilk alındığında çok heyecanlandığını, ancak zamanla güveninin geliştiğini belirten Duygu İpekçi, “Artık ablalarım gibi oynamaya başladım. Üniversite takımında yer almanın gururunu yaşıyorum. Milli takım karmalarında ilk 36'ya girdim. Yani milli takımın altyapısındayım. Hedefim hem milli takımda oynamak, hem de üniversiteye girmek” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz