Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diaspora menfaat şebekesi

  Turan YILMAZ, Razi CANİKLİGİL
  01 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 01 Ekim 2007 - 02:13

  ABD temaslarının son gününde New York’ta Türklere seslenen Başbakan Erdoğan, 1915’teki olaylarının tarihçilerin konusu olduğunu söyledi. Erdoğan "Ermeni Patriği Mutafyan’ı bile burada konuşturmadılar. Burada bir diaspora var, açık konuşuyorum, bunlar menfaat şebekesidir" dedi.

  NEW York’ta Mariott Marquies Oteli’nde Türk Toplumu temsilcileri ve vatandaşlara hitap eden Başbakan Tayyip Erdoğan yöneltilen soruları da yanıtladı. 1915 olaylarına ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, 2005’te Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’a bir mektup yazarak bunun tarihçilerin konusu olduğunu belirttiğini söyledi. Erdoğan "Gelin arkeologları davet edelim, siyaset bilimcileri davet edelim, hukukçuları davet edelim, biraraya gelsinler ve biz arşivlerimizi açalım dedim" diye konuştu.

  DÜRÜST DEĞİLLER Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Siyasetçiler olarak ondan sonra karar verelim, eğer Türk olarak, Türkiye olarak bizim burada suçumuz varsa biz tarihimizle hesaplaşırız. Ama siz hesaplaşmaya var mısınız? Bize cevap veremiyorlar, çünkü dürüst davranmıyorlar. Burada bir diaspora var, açık konuşuyorum bunlar menfaat şebekesidir ve buradan nasıl menfaatleneceğiz onun peşindeler. Nerede belgeler çıkar ortaya koy, yok. Bakın işte buyrun, Türkiye’deki Ermeni Patriği Mutafyan’ı burada konuşturmadılar. Niye konuşturmadılar? Türkiye’de şu anda bizimle birlikte yaşayan onlar, Ermeni vatandaşlarımın bizden şikayeti yok ki, benim partimin içinde Ermeni vatandaşlar var."

  ABD VATANDAŞI OLUN Erdoğan aynı toplantıda ABD’de yaşayan Türkler’e, Amerikan vatandaşlığına geçmeleri çağrısında bulundu. Bunun, Türk-ABD ilişkilerinin gelişmesine olumlu katkıları olacağını belirten Erdoğan, yurtdışında yaşayan Türkler’e bulundukları ülkenin vatandaşlığını almalarını önerdiğini de vurguladı. Ancak bazı Türkler’in, "Ben Türküm, başka vatandaşlığa geçmem" dediğini anımsatan Erdoğan, "Cebine Fransız pasaportunu koyunca Türklüğün gidiyor mu?" dedi. Erdoğan, ardından da, "Ben şunu hep özlüyorum, niçin ABD Kongresi’nde kalkıp da bir Türk üye olmasın? Olur mu, olur, niye olmasın" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı