Ege Haberleri

EGE

  Dianisos Ödülü şair Durbaş’a

  Ekrem ÇAĞLAR (DHA)
  03 Mayıs 2011 - 22:02Son Güncelleme : 03 Mayıs 2011 - 11:13

  Ege’nin en uzun soluklu şiir etkinliklerinden Salihli Şiir İkindileri’nin 45’incisi düzenlendi. Ünlü şair Nazım Hikmet anısına belediye tiyatrosunda yapılan etkinliğe, CHP’li Salihli Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Sungur, Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, yazar Veysel Çolak, şairler Baki Ayhan, Cenk Gündoğdu, Güngör Tekçe, Şeref Bilsen, Tarık Günersel ve Ahmet Balkı, Moğollar’ın kurucusu Cahit Berkay ve çok sayıda sanatsever katıldı.

  Başkan Okay, “Salihli Şiir İkindilerimiz, şüphesiz ki bu şiir ırmağının yüzyılardır gürül gürül akışının ilçemizi serinletmesinden kaynaklanıyor. Yeni bir bahara erdik, yine cemreler düştü. Bozdağlar çiçeklendi, asmalar yeşillendi, toprak bereketini sunmak üzere. Salihli’de toprağın bu cömertliğini bizlerin şiirlerle karşılaması da bir başka bereket elbette. İşte bu bereketi 45’inci kez kutlamış olacağız. Salihli’de şiirin kardeşliği bir kez daha insanın, toprağın, otun, böceğin kardeşliğine dönüşecek. Her güz ve baharda olduğu gibi bu baharda şiir ırmağının kıyısında soluklanmaktan mutlu olacağız” dedi.

  Onur duydum

  Başkan Okay daha sonra Salihli Şiir İkindileri’nin en büyük ödülü olan Dianisos Onur Ödülü’nü şair Refik Durbaş’a verdi. Bu ödüle layık görülmekten duyduğu mutluluğu dile getiren Durbaş, 1958’de Salihli’de yaşadığını, ortaokulu burada bitirdiğini anlattı, şiirlerinden okudu.
  Şairler Baki Ayhan, Cenk Gündoğdu, Güngör Tekçe, Şennur Sezer Şeref Birsel, Tarık Günersel şiirlerinden örnekler sundu. “Nazım Hikmet Şiiri’nde İnsan Manzaraları” adlı kitabın yazarı Veysel Çolak, ünlü şairin şiirlerini seslendirdi. Moğollar Grubu’nun kurucusu Cahit Berkay da mini konser verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı