Dünya Haberleri

  Diana'nın 40'ınca doğumgünü

  Hürriyet Haber
  01.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  İngiliz gazetelerinin ''Yaşasaydı bugün 40. doğum gününü kutlayacaktı'' başlıklarıyla andıkları Galler Prensesi Diana için, mezarının da bulunduğu aile evinde bir müze açıldı.

  Diana'nın mensubu olduğu Spencer ailesine ait Altroph'daki evde açılan müzede, Prenses Diana Vakfı adına yapılan çalışmalarla ilgili bir bölüm de yer alıyor.

  Hala büyük bir ilgiyle ziyaret edilen Diana'nın mezarı ve açılan müzeyle ilgili görüşlerini açıklayan Diana'nın ağabeyi Kont Spencer, ''Kızkardeşim için yapmak istediklerimin tümünü tam olarak gerçekleştirdiğimi düşünüyorum'' dedi.

  Kendi isteklerini uygularken her zaman ''Yaşasaydı o da bunu istermiydi'' sorusunu kendisine yönelttiğini belirten Kont Spencer, Diana adına yapılanlardan gurur duyduğunu bildirdi.

  AİLEYE SUÇLAMA

  Bu arada, The Independent gazetesinde yayınlanan bir haberde, Kont Spencer ve ailesi, Diana'nın ardından kalan anıları ''paraya çevirmeyeçalışmakla'' suçlandılar.

  Yazıda dört yıl önce yaşamını kaybeden Prenses'in ardından kurulan''anı endüstrisi''nin yılda 40 milyon sterlinlik cirosuyla büyük paraların döndüğü bir ticari alan haline geldiğini belirten gazete, Diana hayranlarının Diana koleksiyonu adı altında satışa sunulan Prenses'in minyatür heykelleri, bu heykelciklere ait giysiler, imzalı fotoğraflar, Noel kartları, posterler, resimli çay kupaları ve benzerieşyalara 20 ile 2 bin 500 sterlin arasında değişen paralar ödediklerini hatırlattı.

  Geçen yıl 120 bin kişi tarafından ziyaret edilen Altroph malikanesindeki müze ve benzeri bölümlerin de büyük paralar kazandığını belirten gazete, açıkça suçlamasa da, Spencer'ların bu paranın yönlendirilmesinde etkili olduklarını ima etti.

  Bilindiği gibi kazanılan paraların büyük bölümü, Diana adına kurulan yardım vakıflarına gidiyor.

  Kont Spencer da, konuyla ilgili açıklamasında, kızkardeşinin hatırasını paraya tahvil etmek gibi bir amaca hiçbir zaman yönelmediğini savundu. Suçlamaların doğru olmadığını ve suçlama sahiplerinin her geçen gün biraz daha azaldıklarını belirten Spencer, ''Bu yolla para kazanmadığımız gibi para da kaybediyoruz. Geçen yıl sadece benim kaybım 200 bin sterlin civarındaydı, ama aldırmıyorum, kardeşimin hatırasına helal olsun, hala da onun adına kurulan vakıflara bağış yapıyorum'' dedi.

  Kont Spencer hükümetin Prenses Dıana'nın adına Hyde Park'ta yaptıracağı ''Diana Çeşmesi'' projesini de gönülden desteklediğini bildirdi.

  Önümüzdeki yıl tamamlanması beklenen proje 3 milyon sterline mal olacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı