« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Diana Taurasi ilk kez konuştu

Fenerbahçe Kadın Basketbol takımının eski yıldızı Diana Taurasi ''Doping yaptığı'' gerekçesiyle Türkiye macerasının aniden sona ermesinden sonra ilk kez konuştu.. Taurasi ''Test sonuçları ne gösterirse göstersin‚ hiçbir zaman performans arttırıcı ilaç kullanmadım'' dedi..

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

California´daki evinden telefonla The Associated Pres Ajansına konuşan ABD'li yıldız ''Hiçbir şekilde hiçbir şey almadım'' açıklamasını yaptı..

Aralık´ta testinin stimulant modafinil için pozitif çıkmasından beri ilk kez verdiği röportajda‚ Taurasi ve avukatı numunenin analiz edildiği Türk laboratuarını suçladı.

Taurasi dünyada en iyi kadın basketbolculardan biri olarak görülüyor. Kendisi‚ yasaklı bir madde için testi pozitif çıkan ilk önde gelen WNBA oyuncusu oldu.

Taurasi‚ Haziran´da sezon başladığında WNBA´ya dönmeye niyetli olduğunu söyledi. Phoenix´in guardı‚ son dört sezonda skorda lig birincisi oldu ve geçen sezon Mercury ile olan sözleşmesini‚ bir yıldan uzun süreyle bir uzattı.

28 yaşındaki oyuncu aynı zamanda 2012 Olimpiyatlarında ABD takımı ve koç Geno Auriemma için de oynamayı planlıyor. Kendisi Amerikalılar´a son iki altın madalyayı kazanma konusunda da yardımcı olmuştu. Taurasi‚ testinin pozitif çıkmasından bu yana kolejde koçluğunu yapan Auriemma ile uzun uzadıya konuştu. Auriemma‚ Taurasi´nin yanında olacağını söyledi.

"NEDEN BEN?"

Taurasi‚ Benim hedefim basketbol oynamak oldu dedi. Yaşamımda bazı şeyler ortaya çıktı ama işte yaşam da böyle bir şey. Bu‚ beklenmedik bir şeydi. Kariyerim için doğru olanı yapıyorum. Buna dayanıp yoluma devam edeceğim.

Gerçekten öfkeli olmaktan çıkıp merak etmeye başladım‚ Neden ben? Bunun beni yıkmasına izin vermeyeceğim.

Taurasi´nin sözleşmesi‚ hem A hem de B numunesinin pozitif çıkmasından sonra bu ayın başında Türk kulüp Fenerbahçe tarafından feshedilmişti. Türk Federasyonu hâlâ bir ceza duyurmadı. Kuruluş‚ Taurasi ve avukatı Howard Jacobs´dan bir yanıt bekliyordu ve yanıtın Pazartesi günü teslim edileceğini söyledi.

Taurasi‚ iki yıla dek bir yasak ile karşı karşıya ve kendisi‚ her tür uzaklaştırmayı temyize götüreceğini söyledi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi‚ doping verilen her oyuncuyu bir sonraki oyunlardan altı ay veya daha uzun süreyle bir sonraki oyunlarda yer almaktan men ediyor.

Jacobs‚ Bu‚ 2012´den çok önce halledilmiş olacak‚ dedi. Benim anladığım kadarıyla‚ Türkiye´de spor tahkim organı nezdinde temyize gitme hakkımız var. Bu birkaç ay alabilir. Tüm temyizler‚ bu senenin sonu itibariyle bitmiş olmalı.

"HABER BENİ ŞOKE ETTİ"

Taurasi‚ Fenerbahçe genel menejeri‚ testinin modafinil için pozitif çıktığını gösteren kağıdı kendisine verdiğinde‚ Türkiye´deki evinde koltukta oturmakta olduğunu söyledi.

Taurasi‚ haberin kendisini şoke ettiğini söyledi.

Onu hiçbir zaman duymadım ve telaffuz edemiyordum‚ dedi. Yan etkilerini öğrenmek için onu Google´lamak zorunda kaldım. Asla onunla temas etmedim.

İlaç‚ Amerikan atleti Kelli White´ınki dahil birkaç büyük doping vakasına karışmıştı ve halen Dünya Anti-Doping Kuruluşunun yasaklı maddeler listesinde bulunuyor. İlaç üreticilerine göre‚ modafinil‚ narkolepsiye bağlı aşırı uykululuk haline‚ vardiyalı işe bağlı uyku bozukluğuna veya uyku apnesine karşı kullanılıyor.

Jacobs‚ Floyd Landis ve Marion Jones´unkiler dahil olmak üzere yaklaşık 75 sporcunun vakasıyla ilgilenmiş olduğunu söyledi. Jacobs‚ Taurasi´nin numunesini inceleyen laboratuarları sorguluyor ve bu laboratuarın WADA tarafından askıya alınmış olduğuna dikkat çekiyor.

WADA görevlilerine yorum yapmaları için telefonla ulaşma çabaları hemen sonuç vermedi.

Taurasi´nin testinin pozitif çıkmasından sonra‚ Türk takım arkadaşlarından ikisi kendi numunelerinin aynı laboratuar tarafından incelenmesini reddetti.

Taurasi‚ Test sürecine büyük saygım var. Bu doğru şekilde yapılmadığında‚ protokole uyulmadığında‚ onunla bazı sorunlarım oluyor‚ dedi. Hiçbir zaman bana yardımcı olması için herhangi bir şeye ihtiyacım olmadı. Suçlu olduğum ek şey‚ çok fazla jump shot atmak.

Taurasi‚ daha yüksek ücretler nedeniyle kışın yabancı ülkelerde oynayan birçok WNBA yıldızından biri. En iyi oyuncular‚ WNBA ücretlerinin 10 katına dek fazlasını kazanabiliyorlar‚ en yüksek ücret yaklaşık 100‚000 $ civarında.

Bu‚ Taurasi´nin kariyerinde karşılaştığı ilk sorun değil. 2009´da bir Alkollü Araç Kullanma suçlamasında suçunu kabul edince‚ bir gün hapiste kalmıştı ve Mercury´den iki maç ceza almıştı.

Alkollü araç kullanma‚ yaptığım bir hataydı ve hatamı kabullendim ve cezamı çektim‚ dedi. O uzun vadede bana gerçekten bir insan olarak büyümemde yardımcı oldu. Bu farklı‚ bir sabah uyandığınızda‚ hakkınızda hiçbir fikriniz olmayan bir şeyin üzerinize atılması. Bu her şeyi anlamaya çalıştığım zor bir ay oldu. Ben onu almadığımı biliyorum.

WNBA´ya katıldığından beri en az yılda üç kez test edildiğini söyleyen Taurasi‚ temize çıksa bile doping alma damgasından kurtulmanın zor olabileceğini biliyor.

Gerçeğin ortaya çıkacağına güveniyorum. Günün sonunda tüm dünyayı ikna etmeye çalışabilirsiniz ama eğer doğru olduğunu ve hiçbir zaman performans arttırıcı ilaç almadığınızı biliyorsanız‚ bununla yaşamak zorundasınız.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler