DHMİ, 2 adet Citation 560 XLS uçağı satın aldı

A.A
25 Nisan 2009 - 13:03Son Güncelleme : 25 Nisan 2009 - 13:03

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 2 adet Citation 560 XLS uçağı satın aldı.

DHMİ'den yapılan yazılı açıklamada, hava seyrüsefer yardımcı cihazlarının sağlıklı hizmet verebilmesi için uluslararası sivil havacılık kurallarının gereği olarak, belli aralıklarla periyodik uçuş kontrollerinin yapılması gerektiği hatırlatıldı. Periyodik uçuşların bugüne kadar 2 adet “Citation 5” tipi uçakla yapıldığına işaret edilen açıklamada, gelişen teknoloji ve sistemlere uyum sağlayabilmek için uçakların ve uçaklardaki uçuş kontrol sistemlerinin yenilenmesine ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

DHMİ'nin 8 Şubat 2007'de, üzerinde tam otomatik uçuş kontrol sistemleri bulunan 2 adet Citation 560 XLS uçağı satın almak üzere ihaleye çıktığı ve uçakların sözleşme bedelinin 37 milyon 700 bin dolar olduğu ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“ABD Cessna tesislerinde üretilen uçaklar 21 Nisan'da ülkemize gelmiş olup, halen test, kabul ve tescil işlemleri sürdürülmektedir. Bu işlemler bittikten sonra uçuş kontrol çalışmalarına yeni uçaklarla devam edilecektir.

Alınan uçaklar hem kendi özellikleri hem de üzerlerinde bulunan tam otomatik uçuş kontrol sistemleri ile teknolojinin sağladığı en gelişmiş özelliklere sahiptir.

Türk hava sahasının büyüklüğü, konumu ve hava sahamızı kullanan uçak sayısında yaşanan hızlı artışlar düşünülecek olursa, alınan uçakların daha süratli, daha ekonomik ve en son teknolojiye sahip olmaları sebebiyle Türk havacılığının ihtiyacının karşılanması, havacılık alt yapımızın güçlendirilmesi ve gelişmiş uçuş kontrol hizmeti sağlanması yönünde ne derece önemli bir adım atıldığı takdir edilecektir.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı