Gündem Haberleri

  DHKP-C zanlıları adliyede

  Turaç TOP/İZMİR (DHA)
  28.01.2011 - 11:40 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de, terör örgütü DHKP-C üyesi oldukları iddiasıyla eylem hazırlığı yaparken yakalanan 2’si öğretmen kadın 7 kişi, işlemlerinin ardından adliyeye sevkedildi. Zanlıların, örgütün kentteki milis yapılanmasını oluşturdukları, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik eylem yapmayı planladıkları öğrenilirken, aramalarda, çok sayıda yasak yayın ve örgütsel doküman ele geçirildi.

  İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 6 aydır sürdürdüğü teknik takip ve istihbari çalışma doğrultusunda, daha önceden haklarında birçok kez işlem yapılan terör örgütü DHKP-C üyelerinin kentte faaliyette bulunduğu bilgisini edindi. Önceki gün harekete geçen ekipler, aralarında, Doğançay Yardımlaşma ve Dayanışma, İzmir Özgürlükler ve Yamanlar Özgürlükler Derneği’nin de bulunduğu 8 ayrı adrese baskınlar düzenledi. Baskınlarda, çok sayıda örgütsel doküman, onlarca yasak yayın, askeri ve polis binalarının da yer aldığı çeşitli kurum ve kuruluşları gösteren krokiler ve bilgisayarlar ele geçirildi.

  Operasyonda emekli öğretmen F.A. (50), Konak’taki bir ilköğretim okulunda sınıf öğretmeni Z.Ç.D. (44), müteahhit M.S.D. (50) , T.Ş. (27), B.A. (36), F.M. (26) ve N.Y. (23) yakalandı. Zanlıların, örgütün çeşitli kentlerindeki sokak eylemlerinde rol aldığı ve suç kayıtlarının bulunduğu bildirildi. Örgütün merkezi Belçika’daki elemanlarıyla internet ortamında görüştükleri belirlenen zanlıların, Ankara’da suikast hazırlığında bulunurken yakalanan A.Ö.’yle irtibatlı oldukları saptandı. A.Ö.’nün, örgütün İzmir sorumlusu olduğu, yakalanmaması halinde döndüğü İzmir’de gözaltındaki kişilerle, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik eylem yapmayı planladıkları öğrenildi.

  EMEKLİ İKRAMİYESİNİ VERMİŞ

  soruşturma kapsamında, meslektaşı Z.Ç.D. ile öğrencileri örgüte kazandırmada rol aldığı saptanan F.A.’nın, devletten aldığı emekli ikramiyesini örgüte gönderdiği öğrenildi. Ele geçirilen ve deşifre edilemeyen bilgisayarların, Ankara’daki Polis Kriminal Laboratuvarı’na gönderildiği, çözümümün yapılacağı kaydedildi. Örgütün kentteki milis yapılanmasını oluşturan, cezaevi ziyaretleriyle mahkumları da örgütleyen zanlıların, görev verilmesi halinde eyleme geçecekleri ileri sürüldü. Sorgularında suçlamaları kabul etmeyen 7 zanlı, slogan atarak emniyet binasından çıkarken, işlemlerinin ardından adliyeye sevkedildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı