Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DGS’ye başvurular 12 Nisan’da başlıyor

  Hürriyet Haber
  07.04.2004 - 11:58 | Son Güncelleme: 07.04.2004 - 11:58

  Meslek yüksekokulları ile Açıköğretim ön lisans mezunlarına lisans yapma olanağı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS) başvurular, 12-22 Nisan 2004 tarihleri arasında alınacak.

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) gerçekleştirilecek sınava, meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından en çok beş yıl önce mezun olanlar ve halen son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirenler başvurabilecek.

   

  KKTC meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, Türkiye'de meslek yüksekokulu adı taşımayan ancak bir mesleğe hazırlayan ön lisans programlarından mezun olanlar ve aynı koşullarda yurtdışından mezun olup denkliği kabul edilenler ile özel yetenek sınavıyla öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyenler de DGS'ye başvurabilecek.

   

  1999 ve daha önceki yıllarda bir ön lisans programından mezun olanlar ile bugüne kadar 3 kez DGS'ye girmiş olanların başvurusu kabuledilmeyecek. Bu öğretim yılında mezun olabilecek durumdaki meslek yüksekokulu öğrencileri kendi okullarından, Açıköğretim Fakültesi (AÖF) ön lisans programlarından mezun olabilecek durumdakiler kendi AÖF bürolarından, diğer adaylar da herhangi bir AÖF bürosundan veya ÖSYM Sınav Merkezi yöneticiliklerinden, 6 milyon lira karşılığında başvuru belgesi alabilecekler.

   

  Adaylar ayrıca 50 milyon lira sınav ücreti ödeyecek. Adaylar, kılavuzdaki kurallara göre dolduracakları başvurma belgelerini yine aldıkları yerlere teslim edecek.

     

  SINAV

     

  Sınav, 18 Temmuz 2004 tarihinde üniversite rektörlüklerinin bulunduğu Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak'ta gerçekleştirilecek.

   

  Sınavda adaylara, ''lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesine yönelik'' test uygulanacak. Test, sayısal ve sözel bölümlerden oluşacak.

   

  Yerleştirme işlemi, merkezi olarak adayın DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı